0

aaa 1,069 views

خبر

تخریب اول حرم عسکریین-سامرا-چگونه بود؟وتخریب دوم

فوریه 14, 2016 در 2:50 ب.ظ توسط

samera_takhrib_07

تخریب اول حرم عسکریینسامرا-چگونه بود؟

تخریب اول حرم امامین عسکریین(ع) به دست تروریست‎های تکفیری

روز چهارشنبه ۲۳ محرم الحرام ۱۴۲۷ق (۳ اسفند ۱۳۸۴ش) حدود ساعت ۷ صبح تروریست‎های تکفیری وابسته به القاعده شاخه عراق به رهبری ابومصعب زرقاوی، با پوشیدن لباس نیروهای تکاور عراق، وارد آستان مقدس شدند و اسلحه نگهبانان را مصادره و آنها را به همراه خادمان حرم، در یکی از غرفه های صحن زندانی کردند و با کارگذاری ۲۰۰ کیلوگرم مواد منفجره "تی .ان .تی"  در داخل بنای گنبد، حرم مطهر را منفجر کردند.

samera_takhrib_02samera_takhrib_07

در نتیجه این بمب‎گذاری، گنبد بنا با پوشش آجری و طلاکاریش و همچنین تزئینات کاشی کاری در دیوارهای آن، فرو ریخت. شدت این انفجار به حدی بود که برخی از مصالح و تزئینات به کار رفته تا شعاع نیم کیلومتر به بیرون پرتاب شد. اما به علت استحکام بنا، پایه های گنبد، بدنه اصلی و دیوارها، سالم باقی ماند.

تخریب دوم حرم

samera_takhrib_06   

حرم عسکریین (ع) پس از تخریب دوم

در ۲۷ جمادی الاولی ۱۴۲۸ق (۲۳ خرداد ۱۳۸۶ ش) دومین انفجار در حرم عسکریین به وقوع پیوست. در ساعت سه بامداد، تروریست‎ها وارد حرم شده و پس از درگیری با محافظان حرم، اقدام به بمب‎گذاری در سراسر حرم نمودند. سپس در ساعت نه صبح دست به دو انفجار بزرگ زدنددر انفجار نخست، گلدسته سمت چپ حرم و در انفجار دوم، گلدسته سمت راست حرم به طور کامل تخریب شد.

(درساخت جدید،2گلدسته دیگرهم درحال  ساخت است،طرف باب المهدی،مصلی)

سامرّا-طی ده سال اخیر2بارموردنهاجم تکفیری هاقرارگرفته84و86

حرم مطهّر امام هادی، امام حسن عسگری(ع)، نرجس خاتون، مادرامام زمان(عج)و بانو حکیمه خاتون(س)دختر امام جواد(ع)در روز چهارشنبه سوم اسفندماه سال 1384 هجری شمسی، مصادف با بیست و سوم محرّم سال 1427 هجری قمری، بنا به گفته ی شاهدان عینی، مردانی مسلّح با برنامه ریزی کامل و گستاخی تمام در ساعات بامدادی روز به حرم حمله کرده و با دستگیری و حبس نگهبانان حرم در نقاط مختلف روضه ی مبارک، بمب و موادّ منفجره کار گذاشته و سپس محل را ترک و از راه دور  بمب ها را منفجر می کنند. بر اثر انفجار بمب ها بخشی از گنبد طلایی حرم و ضریح و سرداب مقدّس ویران می شود. 

شانزده ماه بعد 

شانزده ماه بعد در روز سه شنبه بیست و دوم خرداد سال 1386 هجری شمسی، مصادف با بیست و ششم جمادی الاوّل 1428 هجری قمری و ایّام فاطمیّه، بر اثر بمب گذاری دیگری، مـنـاره های این بارگاه ملکوتی که از انفجار پیشین به جای مانده بود، از اساس ویران می شود. 

  samera_takhrib_42   samera_takhrib_40

قریب به دو سال بعد(1388)، کار بازسازی این حرم مقدّس زیر نظر حضرت آیت الله العظمی سیستانی آغاز شد و نخستین خشت های طلای گنبد آسمانی این حرم مطهّر، در روز دوشنبه دوم اسفندماه 1389هجری شمسی، مصادف با میلاد مبارک پیامبراکرم و امام جعفر صادق به دست معماران ایرانی  خشت کار، عاج کار و نصّاب جای گذاری شد و ادامه ی کار بازسازی نیز با جدّیّت در جریان است.

چرابازسازی گنبد جدید عسکریین باتأخیرانجام گرفت؟

عملیات بازسازی حرم به دليل مخالفت‌هایی كه از سوی برخی گروه‎های غیر شیعی وجود داشت، با تاخير آغاز شد. ایران برای بازسازی این حرم اعلام آمادگی كرد؛ به دلیل اینکه گنبد حرم عسکریین در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده بود قرار بر این شد كه بازسازی حرم توسط كارشناسان اروپایی و زیر نظر یونسكو انجام شود؛ اما عمليات بازسازی به كندی صورت گرفت و سرانجام دولت عراق اين مسئولیت را به ستاد بازسازی عتبات عالیات در ایران محول كرد.

بازسازی حرم توسط کشورایران

کار ساخت گنبد حرم در سال ۱۳۸۹شمسی، کلید خورد. این گنبد که با مساحت یک هزار و ۲۰۰ متر مربع بزرگترین گنبد‌ در اعتاب مقدسه به شمار می‎آید در تابستان ۱۳۹۱ش با بیش از ۲۳ هزار خشت طلا، طلاکاری شد. که حدود یکصد میلیون دلار هزینه آن شد.

علت  دیگرتأخیر
امنیت پایین منطقه سامرا مراحل بازسازی این حرم را بارها به تعویق انداخت که این امر با نارضایتی شیعیان و دوستداران اهل بیت(ع) همراه بود. از این رو، آیت‌اللهسید علی سیستانی ساخت ضریح عسکریین (ع) را بر عهده گرفت و آن را به نماینده خود در ایران محول کرد. بازسازی حرم عسکریین به دست هنرمندان ایرانی صورت می گیرد.

پس از واگذاری عملیات بازسازی به ایران، رییس شورای استان صلاح‌الدین عراق از حذف نام حرم عسكریین سامرا از فهرست میراث جهانی یونسكو به خاطر رعایت نكردن معیارهای بازسازی آثار تاریخی جهانی خبر داد و مدیر آثار سامرا هم گفت كه «یونسكو كتابی را به نخست وزير عراق فرستاده كه بازسازی این حرم بدون بررسی ساختاری عمیق و بدون اطلاع سازمان یونسكو انجام می‎شود.» اما بعد مسئول اداره ارتباطات و رسانه‌ها در حرمین عسكریین این خبر را تكذيب كرد و گفت كه «بازسازی حرم مطابق مشخصات میراث جهانی است و یونسكو به دقت فرآیند بازسازی را پیگیری می‎كند.»

کارگاه ساخت ضریح امامین عسکریین در سال۱۳۸۹ش در قم و زیر نظر سید جواد شهرستانی (نماینده آیت‌الله سیستانی در ایران) دایر شد. طراحی این ضریح را «سید مهدی علمدار» بر عهده دارد و طراح چوب و سازه‌های آن نیز «سید مهدی دیدار» است. «سید محمد حسینی موحد» کار خطاطی این ضریح را برعهده داشته است. 

ضریح جدید

چراساخت ضریح سال1393 نمام شده،تاکنون نصب نشده؟

ساخت ضریح عسکریین در سال ۱۳۹۳ به پایان رسیده، ولی هنوز شرایط انتقال و نصب آن فراهم نشده است. از این رو ضریح موقتی بر قبور امامین عسکریین برای زیارت نصب شده است.

مدیریت سایت-پیراسته فر:در28دیماه امسال(1394)مسؤلین حرم ضریع رابرداشتند"کندند"3روزی هم باتخته بندی وکشیدن پارچه سبز نگاهش داشتند وشب اول بهمن،ضریح جدیدنصب کردندکه ایرانیان"بچه های ستادسامرا" حضورداشتند،یک غوغایی شد،خاکهارا برای تیمم وتبرک برداشتیم،مراسمی برگزارشد،عده قلیلی را راه دادند،زرنگی مسؤل ستاد"اسمعیلی"بود که رصدمیکرد کی میخوادعوض بشه،وتوانست بچه هارا خبرکنه،اگرچه شب برداشتن ضریح قبلی نگذاشتن بچه های ایران عکس بگیرند ولی شب نصب ضریح بچه ها با پشتوانه آقای اسمعیلی توانستندعلیرغم مخالفت پنهان وپیداعکسهایی بگیرند،یکی ازدلائل مشاهده این عملیات این بود که ما"ایران"منتظرآماده کردن ضریح بود که تا با گلهای آماده شده توسط ستاد بازسازی شیراز،ضریح راگلباران کند،بمناسبت میلادامام حسن عسکری(ع)،بچه ها هم باشوق وذوق سنگ تمام گذاشتند،هرکس ازحاضرین باموبایلش عکس میگرفت،وعکسهاررا فرستاده بودند به شبکه های اجتماعی،غوغاشده بود.

روز بعدمن بایکی ازمسؤلین حرم دیداری داشتم ،ازایشان پرسیدم "چراضریح ساخته شده را نمی آورید تانصب کنید"

ایشان خیلی ناراحت بود،که چرابچه ها مراسم را به شبکه های اجتماعی فرستادند،ومیگفت ازایران بمازنگ زدند که گفته شده ضریح رابرداشتند،خبرازآوردن ضریح ساخته شده "ازایران"برای نصب دادند.

پرسیدم خوب چرانمی آورید،ایشان گفتند:تاشهرهای دردست اشغال"رمادی"آزادنشوند نمی آوریم

وامنیت رابهانه می کردند ومیگفتندآوردنش ،حملش"داعش" راتحریک می کند واحتمال ایجادناامنی است ومی گفت مابایدنیروهای نظامی زیادی را بخط بکنیم ،همانطورکه هنگام آوردن ضریح کربلا3گردان امنیت آن رابرعهده داشتند.ولی من احساس میکنم یک چیزهای دیگری هم بایدباشد!

برچسب‌ها, , , , , , , , , ,

پاسخ دهید