0

aaa 545 views

خبر

داعش چگونه متولد شد و  چگونه به عراق آمدند؟

فوریه 11, 2016 در 2:53 ب.ظ توسط

داعش چگونه متولد شد و  چگونه به عراق آمدند؟

"دولت اسلامی در عراق و شام" یا "داعش " گروه مسلحی است که با تفکرات سلفی افراطی و تروریستی، این روزها عراق و سوریه را ناآرام کرده است. عناصر گروه داعش مانند "جبهه النصره" از بی‌رحم ترین تروریستهای حاضر در سوریه و عراق هستند.

با تازه‌ترین تحولات عراق و معرفی منشأ این مشکلات(داعش) و اهداف آنها با ما همراه باشید:

تنها دو روز از حادثه حمله داعش به سامرا گذشته بود که بامداد سه شنبه خبر سقوط اکثر مناطق شهر موصل توسط نیروهای دولت اسلامی عراق و شام موسوم به(داعش) منتشر شد. نیمه های شب دوشنبه بود که نیروهای داعش از ضلع غربی شهر موصل وارد این شهر شدند و در اقدامی غافلگیرانه مقر استانداری و مقر تیپ سوم پلیس عراق را به تصرف خود در آوردند. منابع نزدیک به پلیس موصل می گویند نیروهای داعش نیمه های شب این مقرها را به کنترل خود در آوردند.

عناصر داعش

داعش، یک گروه تروریستی مسلح است که اندیشه و شیوه سلفی جهادی به زعم خود را انتخاب کرده است که شباهت کاملی به اندیشه های وهابی دارد و اعضای آن تشکیل خلافت(!) در عراق و سوریه را هدف نهایی شان انتخاب کرده اند. این گروه در اوایل سال‌‌های جنگ عراق تاسیس شد. داعش در سال ۲۰۰۴ متعهد به وفاداری و حمایت از القاعده شده و به عنوان القاعده عراق مشهور شد. در ۱۵ اکتبر ۲۰۰۶ این گروه به یک سازمان فراگیر برای گروه‌ های تروريستى عراق تحت عنوان حکومت اسلامی عراق تبدیل شد.

در حال حاضر شیخ ابوبکر بغدادی، ریاست داعش را برعهده دارد. وى پس از هلاکت ابوعمر البغدادی در آوریل ٢٠١٠ میلادی به عنوان سرکرده جدید این گروهک انتخاب شد. هر دوی آنها به عنوان جانشینان "ابومصعب الزرقاوی" سرکرده پیشین القاعده عراق شناخته می شوند. "الزرقاوی" اهل اردن بود. دوران سرکردگی "ابوعمر" شاهد گسترش عملیاتهای تروریستی همزمان همانند حمله به بانک مرکزی، وزارت دادگستری، یورش به زندانهای ابوغریب و الحوت بود.

نام واقعی"ابوبکر البغدادی"، "ابراهیم عواد ابراهیم البدری" است. او به عنوان واعظ و امام جماعت مسجد در شهرهای سامرا، بغداد و فلوجه عراق فعالیت می کرد.

نیروهای نظامی آمریکا در سال ٢٠٠٤ وی را بازداشت کردند و او برای سه سال در زندان بود. پس از این او از زندان خارج و سازمانی تحت نام ارتش اهل سنت را بنیان گذاشت و بعد از آن به القاعده پیوست.

گروه داعش در حال حاضر تعداد زیادی تانک، موشک و خودروهای زرهی و انواع سلاح در اختیار دارد که از حامیان خود به ویژه عربستان و قطر دریافت کرده است.

این گروه ادعا می کند در گذشته با ارتش آمریکا و ارتش انگلیس در عراق و شبه نظامیان می جنگیده است. سرکردگان این گروه تروریستی همچنین از جنگ با ارتش و پلیس عراق، شوراهای بیداری، نیروهای پیشمرگ کردستان، ارتش سوریه، گروههای شیعی عراق مانند گردانهای اهل الحق، جیش المهدی و حزب الله عراق، حزب الله لبنان و گروه موسوم به ارتش آزاد سوریه سخن گفته اند.

مناطق اشغال داعش -سوریه                      مناطق تحت تصرف داعش

پس از حوادث اخیر در سوریه، جبهه النصره در اواخر سال ٢٠١١ ميلادى اعلام موجودیت کرد و طولی نکشید که توانمندی این گروه تروریستی با توجه به حمایتهای گسترده برخی کشورهای منطقه ای به طور چشمگیری افزایش یافت تا در طی چند ماه به یکی از مهمترین و قدرتمندترین گروههای مسلح در سوریه تبدیل شود. در روز نهم آوریل ٢٠١٣ میلادی، در یک پیام صوتی که از طریق شبکه موسوم به شموخ الاسلام پخش شد، ابوبکر البغدادی ادغام آن را با دولت اسلامی عراق تحت عنوان دولت اسلامی عراق و شام اعلام کرد و نفوذ این گروه تروریستی به سبب حمایتهای گسترده حامیان منطقه ای اش روز به روز در سوریه بیشتر شد.

 نحوه پیدایش داعش

گروه "دولت اسلامی در عراق" در 15 اکتبر 2006 و پس از نشست شماری از گروه‌های مسلح در عراق شکل گرفت. در این نشست "ابوعمر البغدادی" به عنوان سرکرده آن تعیین شد.

این گروه از زمان تشکیل در سال 2006 عملیات و حملات تروریستی بسیار را در عراق برعهده گرفت.

پس از هلاکت "ابوعمر البغدادی" در 2010/4/19 "ابوبکر البغدادی" به عنوان جایگزین وی معرفی شد.

با روی کار آمدن ابوبکر البغدادی، دامنه عملیات و حملات این گروه تروریستی وسعت گرفت و همزمان با آغاز بحران در سوریه، عناصر این گروه در سوریه نیز فعال شدند.

 تشکیل "جبهه النصره" در سوریه

گروه "جبهه النصره لاهل الشام" در اواخر سال 2011 و با آغاز بحران و جنگ در سوریه به عنوان شاخه گروه "دولت اسلامی در عراق" تشکیل شد و به سرعت به یکی از گروه‌های مطرح در این عرصه تبدیل گشت.

   عناصر جبهه النصره در حال قتل سوريها

سرانجام در 2013/4/9 ابوبکر البغدادی سرکرده "دولت اسلامی در عراق" در پیامی صوتی ادغام "جبهه النصره" و "دولت اسلامی در عراق" را اعلام کرد تا بدین ترتیب گروه "دولت اسلامی در عراق و شام" شکل بگیرد.

عناصر "داعش" از اواخر دسامبر 2013 و اوایل سال 2014 و با آغاز عملیات نیرهای ارتش عراق برای پاکسازی الانبار، وارد شهر فلوجه در این استان شدند.

 هدف از تأسیس داعش

پس از تشکیل گروه "توحید و جهاد" به سرکردگی "ابومصعب الزرقاوی" در سال 2004 و بیعت او با "اسامه بن لادن" سرکرده سابق "القاعده"، این گروه به شاخه سازمان القاعده در عراق تبدیل شد.

این گروه با گسترش عملیات خود به یکی از قدرتمندترین گروه‌های تروریستی در عراق تبدیل شد، تا اینکه الزرقاوی در سال 2006 در اظهاراتی ضبط شده به صورت مصور از تشکیل "شورای مجاهدین" به سرکردگی "عبدالله رشید البغدادی" خبر داد.

پس از هلاکت زرقاوی در سال 2006 "ابوحمزه المهاجر" به عنوان سرکرده این گروه تعیین شد. در پایان آن سال نیز گروه "دولت اسلامی عراق" به ریاست "ابوعمر البغدادی" تشکیل شد.

در2010/4/19 نیروهای مشترک عراقی و آمریکایی در عملیاتی در منطقه "الثرثار" منزلی را که "ابوعمر البغدادی" و "ابوحمزه المهاجر" در آن پناه گرفته بودند، هدف قرار دادند. با شدت گرفتن تبادل آتش، جنگنده‌ها آن منزل را بمباران کردند که در نتیجه آن این دو تروریست از پای در آمدند. اجساد این دو تروریست در معرض دید عموم گذاشته شد.

یک هفته بعد این گروه در بیانیه‌ای در اینترنت به هلاکت این دو تروریست اذعان کرد و پس از حدو 10 روز "ابوبکر البغدادی" به عنوان جانشین و سرکرده جدید تعیین شد. "الناصر لدین الله سلیمان" نیز به عنوان وزیر جنگ معرفی شد.

  مناطق حضور عناصر "داعش"

 داعش در عراق

عناصر داعش در مناطق محدودی از برخی استانهای عراق به ویژه استان "الانبار" حضور دارند و عملیات تروریستی در کل عراق را پوشش می دهند.  

بر اساس گزارشها و آمار منتشر شده، داعش در نیمه دوم سال ۲۰۱۳ نزدیک به ۱۴۰۰ خانه را در عراق منفجر و ویران کرد. طی این حملات ۱۹۹۶ نفر کشته و ۳۰۲۱ نفر زخمی شدند. عناصر داعش در 20 خرداد 93 در اقدامی بی سابقه به موصل مرکز استان نینوا یورش برده و ظرف چند ساعت این شهر را تصرف کردند. آنان همچنین چند روستا در صلاح الدین را تحت کنترل خود در آوردند. سلاح ها و مهمات و تجهیزات کشف شده از عناصر داعش بیانگر گستردگی حمایت های خارجی از این گروه تروریستی در عراق است. دولت عراق بارها عربستان را به حمایت از این تروریستها در عراق متهم کرده است.

 داعش درسوریه

عناصر داعش در سوریه در مناطقی از استانهای "رقه"، "حلب"، "حومه لاذقیه"، "ریف دمشق"، "دیرالزور"، "حمص"، "حماه"، "حسکه" و "ادلب" پراکنده هستند و در برخی از این مناطق نیز کنترل کامل را به دست گرفته‌اند.

نحوه ورود عناصر داعش به سوريه و محل استقرار آنها

تصمیم این گروه تروریستی برای تحت کنترل در آوردن دیگر گروه های مسلح در سوریه به درگیریهای خونباری میان این گروه های تروریستی منجر شده است.

 اختلاف داعش و جبهه النصره از کجا شروع شد

با آغاز اختلافات و درگیری‌ها بین عناصر جبهه النصره و داعش در سوریه، سرانجام "ایمن الظواهری" سرکرده القاعده تصمیم "ابوبکر البغدادی" رئیس گروه دولت اسلامی در عراق برای ادغام گروه خود با جبهه النصره را لغو کرد.

الظواهری تأکید کرد که فعالیتهای "دولت اسلامی در عراق" فقط به عراق منحصر شود.

ولی این موضوع برای سرکرده داعش خوشایند نبود، به صورتیکه البغدادی، در نواری صوتی اعلام کرد که با درخواست ایمن الظواهری، برای لغو گروه داعش و جدایی از جبهه النصره، مخالف است.

وی گفت: "گروه دولت اسلامی عراق و شام تا زمانی که نبض ما می‌زند و خون در رگ‌هایمان جاریست باقی خواهد ماند و ما حاضر به عقب نشینی و چانه زدن نیست."

 حامیان داعش چه کسانی هستند؟

عناصر گروه داعش مانند "جبهه النصره" از بی رحم ترین تروریستهای حاضر در سوریه و عراق هستند. فیلم‌ها و تصاویر منتشر شده از جنایتهای این گروه تروریستی موجب شد که حامیان گروه‌های مسلح در سوریه مدعی شوند که از این گروه حمایت نمی‌کنند. حتی برخی گروه‌ها نیز برای افزایش دریافت حمایتهای بین المللی خود را مخالف این گروه جلوه داده و با داعش وارد جنگ شده‌اند.

با توجه به گستردگی کمک‌های مالی، تسلیحاتی و لجستیکی که با آغاز جنگ در سوریه به این کشور سرازیر شده است؛ تلاش گروه‌های مسلح به ویژه داعش برای دستیابی هرچه بیشتر به این کمکها و سلطه بر گروه‌های دیگر شدت گرفت که این امر موجب آغاز جنگ و درگیری گروه‌های مسلح با یکدیگر شد.

اما با وجود اعلام برائت حامیان گروه‌های مسلح از داعش و جبهه النصره، کمکهای حامیان خارجی همچنان به دست این دو گروه می‌رسد. این کمکها در قالب حمایتهای مالی، تسلیحاتی، لجستیکی، اطلاعاتی، آموزشی و غیره از سوی حامیانی مانند عربستان و قطر و ترکیه به همراه چند کشور غربی، موجب ادامه جنگ و ویرانی در سوریه شده است.

تابعیت و هویت اعضای داعش پس از کشف اجساد و یا دستگیری اعضای این گروه تروریستی نشان می دهد که بیشتر این تروریستها با همکاری برخی طرفهای منطقه ای از عربستان، لیبی، یمن و چند کشور دیگر جمع آوری و سازماندهی شده اند.

سلاح و مهمات و تجهیزات این گروه نیز بیانگر حمایت گسترده مالی و تسلیحاتی طرفهای منطقه‌ای مانند عربستان و قطر از این گروه تروریستی است.

 حمله به موصل ختم نخواهد شد

در همین رابطه "محمد ابو کلل"، سخنگوی ائتلاف شهروند در صفحه فیسبوک خود درباره حمله اخیر داعش به موصل نوشت: کار در موصل تمام نمی شود. داعش می خواهد موصل را به پایگاهی برای حمله به دیگر شهرهای عراق تبدیل کند. نیروهای داعش در حال ترک سوریه و انتقال به عراق هستند تا از حکومت عراق به دلیل این که از بشار اسد حمایت کرد و با محنت های مردم سوریه هم دلی کرد، انتقام بگیرند. سناریوی سوریه می رود تا در عراق تکرار شود با این تفاوت که شهرهای بزرگی در اندازه موصل در سوریه ظرف چند ساعت سقوط نکردند بلکه ماه ها طول کشیدند تا از کنترل دولت خارج شوند.

"احمد خلف"، استاندار الانبار، می گوید نیروهای داعش به واسطه هم مرز بودن الانبار با سوریه آزادانه در خاک دو طرف در رفت و آمد هستند به گونه ای که می توان گفت تقریبا ٨٠ درصد نیروهای داعش از سوریه وارد عراق می شوند./ ۲۱ خرداد ۱۳۹۳ باشگاه خبرنگاران جوان

***

                                          اولین  حمله سامرا واولین سلطه داعش درعراق"موصل"بود

«در واپسین ساعات ۹ ژوئن ۲۰۱۴ (شب ۲۰ خرداد 1393) نیروهای شبه نظامی "داعش" کنترل بیش‌تر مناطق شهر موصل مانند پادگان‌های نظامی و فرودگاه را به دست گرفتند. حدود ۱۳۰۰ نیروی شبه‌نظامی و مسلح در مقر دولتی استان نینوا مستقر شدند. در پی این حمله ۵۰۰ هزار نفر از ساکنین موصل خانه‌های خود را ترک کردند.

نوری مالکی نخست وزیر عراق : تروریست‌ها با استفاده از توطئه‌هایی که در داخل انجام شد توانستند موصل را اشغال کنند 

داعش گروهی مسلح با اندیشه‌های سلفی و جهادی است و در زمره گروه‌های تروریستی قرار دارد. سازمان‌دهندگان داعش هدف از عملیات‌های تروریستی خود را بازگشت به "خلافت اسلامي و اجراي شريعت" عنوان کردند و عراق و سوريه را به مرکز فعالیت و جولانگاه خود تبدیل نمودند.

داعش را می‌توان مولود نامبارک تهاجم نظامي ارتش آمريکا و انگليس به عراق نامید که با شعار مبارزه با آمريکا تلاش کرد با دامن زدن به تبليغات دروغين مذهبي و مظلوم‌نمايي، به عنوان جایگزین نيروهاي اشغالگر آمريکايي در عراق به آمال خود مشروعیت و تاسیس دولت به اصطلاح اسلامی شام و عراق رسمیت ببخشد. خروج آمریکا از عراق، بحران سوریه، تغییر میدان فعالیت داعش از عراق به سوریه و نزدیکی دیدگاه‌های آمریکا، اسرائیل و عربستان سعودی در خصوص دولت بشار اسد، فصل مشترکی در روابط این گروه تروریستی با این کشورها گشود.

داعش قديمي‌ترين تشکيلات بين همه گروه‌هاي مسلح برجسته در سوريه و منطقه است. ريشه‌هاي تشکيل آن به سال 2004ميلادي باز مي‌گردد، زماني که ابومصعب زرقاوي( أحمد فاضل النزال الخلایله ) تروریست بنیادگرای اردنی‌الاصل که در افغانستان اردویی برای تعلیم شبه‌نظامیان راه انداخت و سال 2006 به عراق رفت و گروهي به نام «جماعت توحيد و جهاد» تشکيل داد.

مرگ زرقاوی توطئه امریکابود

زرقاوي که رياست اين گروه را به عهده داشت با القاعده به رهبري اسامه بن‌لادن بيعت کرد و نماينده القاعده در اين منطقه شد. اواخر سال 2006ميلادي رسانه‌ها از تشکیل يک گروه نظامی با نام دولت اسلامی عراق به رهبری ابو عمر بغدادی خبر دادند که دربرگيرنده و نماد همه شبکه‌ها و تشکيلات بنيادگرای فعال در عراق بود. شبکه القاعده که در زمان اشغال عراق از سوی آمريکا به عنوان يک گروه جهادي ضد نيروهاي آمريکايي مطرح بود، موفق شد با جذب تعداد زیادی از جوانان عراقي مخالف حضور آمریکا، قدرتمندترين گروه شبه‌نظامی را در عراق تاسیس نماید. زرقاوی در سال میلادی 2006 به دست نظامیان آمریکایی به قتل رسید و یکی از اعضای ارشد این گروه بنام «ابوحمزه مهاجر» رهبری این گروه را بدست گرفت.

ابوحمزه که یکی  از اعضای حزب اخوان المسلمین بود، سال ۱۹۸۲ به جهاد اسلامی مصر پیوست و در سال ۱۹۹۹ میلادی به افغانستان رفت و تحت آموزش نیروهای القاعده، تولید مواد منفجره را فرا گرفت. المهاجر برای توسعه داعش تلاش فراوان کرد و عملیات‌های مختلفی علیه نیروهای آمریکایی طراحی کرد تا این که در آوریل 2010 در حمله مشترک نیروهای عراقی و آمریکایی همراه با «ابوعمر بغدادي» یکی دیگر از فرماندهان ارشد این گروه به قتل رسید.

شوراي مشورتي دولت اسلامي عراق پس از گذشت 10 روز، تشکيل جلسه داد و «ابوبکر بغدادي» را به رياست گروه برگزید. ابوبکر بغدادي که نام اصلي آن ابراهيم بن‌عواد بن‌ابراهيم البدري است در سال 1971 ميلادي در يک خانواده مذهبي داراي عقيده سلفي تکفيري در شهر سامرا به دنیا آمد.

بغدادي فارغ‌التحصيل دانشگاه اسلامي بغداد است و ليسانس و فوق‌ليسانس و دکترايش را در اين دانشگاه گرفته است و با فرهنگ اسلام، علوم تاریخ، انساب، فقه و مباحث شرعي  آشنايي کامل دارد. بغدادي فعاليت‌هاي خود را با تبليغ و آموزش شروع کرد و بعدها به کار نظامی روی آورد و امروز به عنوان قطبي از قطب‌هاي سلفيه جهادي و از برجسته‌ترين نظريه‌پردازان سلفي در استان‌هاي دياله و سامراي عراق به شمار می‌رود. وی فعاليت‌هاي خود را از مسجد امام احمد بن‌حنبل سامرا آغاز کرد و گروهی کوچک موسوم به «ارتش اهل سنت و جماعت» وارد فاز نظامی شد.

"بغدادي"تا سال ۲۰۰۳ و پیش از حمله آمریکا به عراق، به کار «وعظ و موعظه» در مسجد امام احمد بن‌حنبل در "سامرا" مشغول بوده است،وی در سال ۱۹۷۲ در شهر سامرا به دنیا آمد،از قبیله بوبدری است

نیروهای آمریکایی در ماه فوریه سال ۲۰۰۴، البغدادی را بازداشت و پس از چندی بدون هیچ قید و شرطی او را آزاد می‌کنند. بغدادی در سال ۲۰۰۵ مجدداً توسط نیروهای آمریکایی دستگیر می‌شود و به مدت ۴ سال در اردوگاه بوکا واقع در جنوب عراق بازداشت می‌ماند تا این که در سال ۲۰۰۹  آزاد می‌شود،پس از آزادی از زندان مجدداً به گروه‌های تکفیری می‌پیوندد و به‌ عنوان معاون عمر البغدادی به فعالیت می‌پردازد. پس از کشته شدن ابو‌عمرالبغدادی در سال ۲۰۱۰ به‌جای وی به ریاست دولت اسلامی برگزیده می‌شود

بغدادی پس از طراحی و اجرای چندين عمليات تروريستی و شرکت در جنگ‌هاي خياباني با همکاري برخي از شخصيت‌هاي بنيادگرا و هم‌سو با انديشه‌هایش نخستین گروه تکفیری جهادی را تشکيل داد و فعالیت‌های گروهی خود را در بغداد، سامرا و دياله توسعه داد. هنگامی که امواج بهار عربی پس از تونس، مصر‌، یمن و لیبی به سوریه رسید بغدادي از بحران و هرج‌ومرج در سوریه بهره‌برداری کرد و با شعار یاری اهل سنت سوریه، وارد خاک این کشور شد و مناطق وسیعی از شرق آن را اشغال کرد و ضمن همکاری با سایر گرو‌های تکفیری نظیر جبهه‌ی النصره و ارتش آزاد و برخوداری کامل از حمایت کشورهای غربی، آمریکا، اسرائیل، ترکیه و عربستان سعودی با دولت و مردم سوریه وارد جنگ شد.

مدیریت سایت-پیراسته فر:بغدادی ازسال2004میلادی تا2009درزندان امریکایی هابوده ،بعدازآزادی به معاونت تشکیلات خودارتقاء می یابد

امریکا وقتی از"زرقاوی"ناامیدشد اورا میکشد "ابوحمزه مهاجر"راسرکارآورد،وقتی "مهاجر"اهداف امریکارا پیش نبرد اوراهم بقتل میرساندوبرای رفع شبهات با باعراق مشنرکاً عملیات نظامی میکند.

امریکا درهمین فاصله به تربیت وپرورش نیروی موردنظرخود"بغدادی"پرداخت،بظاهر4سال درزندان بوده است

وقتی  "مهاجر"رامی کشند ،بفاصله 10روز،شوراي مشورتي دولت اسلامي عراق  «ابوبکر بغدادي» را به رياست گروه برمی گزینند،وی یکسال هم معاون ابو‌عمرالبغدادیبود./پایان

                                              ***

چراداعش درمناطق کردنشین وسنی نشین موفق بوده؟

*وجود اختلاف ريشه‌اي در مناطق سني‌نشين با دولت مرکزي و اختلافات سياسي ميان سران احزاب و گروه‌ها و  برخي شکاف‌هاي سياسي و امنيتي در مناطق سني‌نشين عراق.

* حمايت‌هاي مالي و تسليحاتي و رسانه‌اي و اطلاعاتي غرب و برخي کشورهاي عربي منطقه از داعش.

یکی از دلایل عقب نشینی سریع نیروهای ارتش عراق در موصل ترکیب جمعیتی ارتش مستقر در موصل است که 80 درصد آنها از کردها هستند که به محض ورود نیروهای داعش به موصل، این سربازان صحنه را ترک کرده و به مناطق امن منطقه اقلیم کردستان عراق رفته‌اند.

* مهمترین عامل موثر در پیشروی داعش، برخوداری این گروه از کمک‌های عناصر نظامی بازمانده از زمان صدام و نیز برخی فرماندهان ارتشی غیر وفادار به دولت عراق بودند.

* داعش، بر پایه نقشه‌های از پیش تعیین شده عمل می‌کردند. عناصر مسلح تروریست توانستند ظرف مدت کوتاهی کنترل شهر تکریت، زادگاه صدام، ‌را به دست بگیرند و به سامرا نیز حمله نمایند. شهر تکریت بدون هیچ گونه درگیری و زد و خوردی از سوی تروریست‌ها اشغال شد. این اتفاق درباره شهرهای بیجی، الداور، سلیمان بیک و توز خرماتو نیز رخ داد.

همه این شهرها در استان صلاح‌الدین عراق قرار دارند. در واقع سقوط شهر تکریت، نه به دست عناصر اصلی تکفیری، بلکه از سوی نیروهای مسلحی انجام شده که به حزب بعث و همچنین گروه‌های مسلح وابسته به فرقه نقشبندیه تعلق داشته‌اند.

ازنکات قابل تأمل وتوجه هنگام تصرف تکریت

نقشبندیه به عزت‌الدوری، معاون صدام وابستگی دارند و در زمان تصرف تکریت نیز در کنار پرچم‌های گروه داعش، تصاویر صدام و الدوری را برافراشته بودند.

***

                                                                                                                     

اسنادخیانت  سران عراق درماجرای داعش

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، شیخ "مهدی الصمیدعی" مفتی سرشناس اهل سنت عراق در گفتگو با برنامه "حدیث الوطن" شبکه السومریه گفت: اسامه النجیفی معاون رییس جمهوری عراق هنگام ریاست بر پارلمان کشور "پارلمان داعش " را تاسیس کرد که امروزه بزرگترین عامل تخریب و ویرانگری در عراق به شمار می آید. در واقع پارلمان داعش برای ورود داعش به کشور زمینه سازی کرده است.

اسامه النجیفی معاون رئیس جمهور عراق

وی افزود: اگر شرم و حیا نبود به سبب ننگ و ویرانی که النجیفی به کشور وارد کرد، به خیابانها می رفتیم و بر سر و صورت می کوفتیم.

مفتی اهل سنت عراق، النجیفی را به بی مسئولیتی و سردرگمی متهم کرد و افزود: وی هنگام سفر به کشورهای عربی از ظلم و ستم دولت علیه اهل سنت سخن گفت، اما سخنان وی صادقانه نبود.

سازمان تروریستی داعش در ماه ژوئن گذشته بخشهای وسیعی از شهر موصل و دیگر مناطق در شمال و غرب عراق را به کنترل خود درآورد؛ اما نیروهای عراقی توانستند بسیاری از این مناطق را بازپس گیرند.

اسامه النجیفی در زمان ریاست بر پارلمان عراق بارها به ارتباط داشتن با گروه های مسلح متهم شده بود.در زمان حمله داعش به موصل، اثیل النجیفی برادر اسامه استاندار نینوا بود که در پی حمله داعش به اربیل فرار کرد.

چندی پیش اقدام اسامه النجيفي برای تشکیل گروه مسلحي موسوم به "گردان هاي موصل" بدون هماهنگي با دولت با انتقادات بسیاری مواجه شده بود.

اسامه النجيفي گفته بود که گردان هاي موصل را براي اخراج اعضاي گروه تروريستي و تکفيري داعش از شهر موصل مرکز استان نينوا تشکيل داده است. در پی این اقدام ائتلاف "دولت قانون" عراق خواستار هماهنگي و همکاري اسامه النجيفي با دولت در مبارزه با گروه تروريستي داعش شد و اعلام کرد: النجيفي با تشکيل چنين گروه مسلحي قانون اساسي عراق را نقض کرده است و هدف وی ترميم چهره و اعتبار خود است، اما در اين امر ناکام خواهد ماند.

***

استاندار فراری نینوا که در ژوئن گذشته موصل را تقدیم گروهک تروریستی داعش کرد ضمن تایید حضور خود در نشست حمایت از تروریسم عراق در امان، از مخالفت خود با آزاد سازی موصل به دست ارتش عراق خبر داد.

استاندارنینوا

به گزارش تسنیم به نقل از پایگاه المسله، آثیل النجیفی استاندار سابق نینوا که این استان را در دهم ژوئن گذشته تقدیم گروهک داعش کرد به مشارکت خود در نشست حمایت از تروریسم عراق در امان پایتخت اردن افتخار کرد و این نشست را گامی مهم در آرامش اوضاع در داخل عراق به شکل مستقیم یا غیر مستقیم توصیف کرد!

وی با اشاره به مشارکت خود در نشست حمایت از تروریسم عراق در تاریخ 16/7/2014 اخبار مربوط به منع کردن وی از ورود به سالن نشست را تکذیب کرد و افزود: من دعوت شده بودم و با شرکت کنندگان در این نشست در خارج از سالن نیز رایزنی هایی داشتم.ما با حضور ارتش عراق در نینوا مخالف هستیم و خواستار تشکیل نیروهای محلی برای بازپس گیری آن از لوث داعش هستیم.

المسله در ادامه گزارش داد: با وجود ادعاهای النجیفی وی هیچ اقدامی برای آزادی موصل انجام نداده است و خود به آغوش مسعود بارزانی پناه برد.هماهنگی قوی میان وی با مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان، گروه موسوم به نقشبندیه وابسته به عزت الدوری از مظنونان دستگاه امنیتی عراق و معاون دیکتاتور معدوم در تسلیم موصل به داعش وجود داشت.

اما ساکنان موصل که به شدت از النجیفی متنفر هستند به طوری که "سروار سان" یکی از شهروندان موصلی در صفحه مجازی خود خطاب به النجیفی نوشته است: تاریخ نام تو را در زمره اولین کسی که موصل را به خطرناکترین گروه نظامی و تروریستی دنیا تقدیم کرد ثبت کرده است و ساکنان موصل تو را جنایتکار جنگی می دانند./۲۲ بهمن ۱۳۹۴تابناک

***

پاداش النجیفی برای سقوط موصل

دو سند از اسناد وزارت‌خارجه عربستان که «ارتش سایبری یمن» آن را فاش کرد، از همکاری معاون کنونی رئیس‌جمهور عراق با عربستان در ایام سقوط موصل و همچنین جاسوسی برادرش برای ریاض حکایت دارد.

فارس:چند سند از صدها هزار سند افشا شده از وزارت خارجه، کشور و اطلاعات عربستان توسط «ارتش سایبری یمن» که ماه «می» گذشته، یک نسخه از کل اسناد فاش شده را در اختیار خبرگزاری فارس قرار داد، درباره خانواده «النجیفی» در عراق و روابط حسنه این خانواده با ریاض است.

از جمله اسامی که در این اسناد دیده می‌شود، نام «اسامه النجیفی» رئیس سابق پارلمان عراق و معاون کنونی رئیس‌جمهور عراق است. بر اساس یکی از این اسناد، معاون رئیس‌جمهور عراق، مبلغ 575 میلیون دلار تنها 13 روز پس از سقوط شهر موصل دریافت کرده است. موصل، 10 ژوئن، 20 خرداد ماه سال گذشته (1393) سقوط کرد.

در این سند سازمان اطلاعات عربستان که نامه‌ای به شماره 341 و 13 روز پس از سقوط موصل به تاریخ 23/6/2014 است، آمده است:

«برادر ارجمند و محترم جناب آقای «اسامه النجیفی»

به اطلاع می‌رساند که ما مبلغ 575 میلیون دلار بر اساس قراردادی که با بانک «نیکستایل» ترکیه داشتیم، به شماره حساب «B23Q21746AI » و به چک به شماره  KS8954021 در تاریخ 22/6/2014 واریز کردیم.

امیدواریم که پیش از اعلام آمادگی شما برای اجرای آنچه میان ما توافق شده، از آن برداشت نکنید تا پس از این بر اساس درصدهایی که برای هر یک از شخصیت‌های معین در توافق ما مشخص شده، تقسیم شود.

با احترام و آرزوی موافقت شما

رئیس دستگاه اطلاعات عمومی

خالد بن بندر بن عبدالعزیز آل سعود»

اسنادی که ارتش سایبری یمن 22 می (1 خرداد) در اختیار خبرگزاری فارس و سپس بخشی از آن را در اختیار سایت ویکی‌لیکس قرار داده است، شامل پیامها، نامه‌ها و گزارش‌های محرمانه سفارتخانه‌های عربستان سعودی در سرتاسر دنیا، وزارت خارجه، کشور و اطلاعات این کشور است.

****

نامه دیگر که امضای «سعود الفیصل» وزیر خارجه وقت عربستان در زیر آن درج شده است، مربوط به جاسوسی «محمد النجیفی» برادر اسامه و یکی از مشاوران ارشد او در دوره ریاستش بر پارلمان عراق است.

این سند نشان می‌دهد که محمد النجیفی برادر اسامه و اثیل النجیفی استاندار وقت نینوا (به مرکزیت موصل)، عربستان را در جریان جزئیات امور داخلی در دولت عراق قرار می‌داد و به نوعی جاسوسی او برای ریاض را فاش می‌کند.

متن این سند به شرح زیر است:

«خادم الحرمین الشریفین و رئیس محترم دولت عربستان سعودی

به اطلاع می‌رساند که جناب شاهزاده «ترکی الفیصل» به بنده ابلاغ کرده است که نامه‌ای از دکتر محمد النجیفی، برادر و یکی از مشاوران ارشد اسامه النجیفی رئیس پارلمان عراق، دریافت کرده است که بیانگر وخامت اوضاع در عراق در سایه تلاش ایران برای سیطره بر این کشور از طریق «نوری المالکی» نخست‌وزیر است.

وی در این نامه خواستار تدوین یک طرح برای جلوگیری از نفوذ ایران در عراق که عربستان و منطقه عربی را تهدید می‌کند، تدوین شود.

دکتر محمد النجیفی تمایل دارد که در سفر قریب الوقوع رئیس پارلمان عراق به عربستان در پاسخ به دعوت رسمی رئیس مجلس شورای عربستان،  با بنده دیدار کند.

لذا اگر جنابعالی با این مسئله موافقید، لطفا ابلاغ کنید.

خداوند عمری طولانی و باعزت به شما عطا بفرماید

سعود الفیصل

وزیر خارجه»

جولیان آسانژ مدیر سایت ویکی‌لیکس در بیانیه‌ای اعلام کرده که «اسناد عربستان سعودی پرده از یک دیکتاتوری مرموز و غیرقابل پیش‌بینی برمی‌دارد که علاوه بر گرامی داشتن صدمین اعدام با گردن زدن در سال جاری، به تهدیدی علیه همسایگانش تبدیل شده است».

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , ,

پاسخ دهید