0

aaa 438 views

خبر / گزارش تصویری

حمله انتحاری داعش به شهر بلد”سیدمحمد” 17تیر1395

جولای 9, 2016 در 3:02 ق.ظ توسط

حمله انتحاری داعش به شهر بلد"سیدمحمد" 50کیلومتری سامرا17تیر1395

70 نفر شهید و 50  زخمی

 منابع امنیتی عراق اعلام کردند حمله تروریستی انتحاری بوسیله کمربند انفجاری در نزدیکی حرم سید محمد فرزند امام هادی(ع) در شهر بلد در نزدیکی سامراء به وقوع پیوست.
 

حمله انتحاری داعش به شهر بلد در نزدیکی سامرا/ شب خونین با 35 شهید و 65 زخمی +عکس

داعش مسئوليت انفجارات سيد محمد سبع الدجیل بر عهده گرفت.

 

با حضور نیروهای حشد شعبی و هلی‌کوپترهای ارتش در بلد، تاکنون به غیر از سه انتحاری کشته شده، دو انتحاری در درگیری با نیروهای شعبی و یکی از آنان نیز حین فرار در قبرستان شهر به هلاکت رسید.

"عصايب اهل حق" عراق مستقر در بلد با تمامی قوا و با کل نیروها در محل انفجارات سید محمد سبع الدجیل مستقر شدند.
در پی این اتفاق در شهر سامراء و شهر بلد هم وضع فوق العاده اعلام و تا اطلاع بعدی منع رفت و آمد به اجرا گذاشته شده است.
سرتیپ «یحیی رسول» سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک در عراق گفت:متاسفانه مرقد سید محمد واطرافش همزمان با انتحاری، مورد حمله راکتی نیز قرار گرفت.

در این حمله تروریستی، داعشی ها با پوشیدن لباس ارتش عراق و نیروهای حشد الشعبی به بلد نفوذ کرده اند.

تفتیش خانه به خانه منطقه بلد برای شناسایی مکان حمله خمپاره ای داعش آغاز شده است .

در همین حال، مقتدا صدر نیروهای سرایا السلام را به منطقه گسیل کرده است تا در دفاع از حرم به مدافعان کمک کنند و نیروهای فرقه العباس نیز مسئولیت حفاظت از حرم را بر عهده گرفته اند.


استاندار صلاح الدین احمد الجبوری نیز نیروهای امنیتی را برای کمک به مدافعان شهر به منطقه گسیل کرد.

برخی منابع تعداد شهدای حمله تروریستی به بلد را 36 تن و زخمی ها را 65 نفر اعلام کرده اند.

طبق اعلام حشد الشعبی عراق در اقدامی فوری و با گرای دقیق اطلاعاتی از طرف حشد، هواپیماهای ارتش عراق خانه تیمی تروریست‌های مهاجم به مرقد سید محمد(ع) را هدف گرفتند .

«ابو حیدر البلداوی» در مورد جزییات این حمله سنگین تروریستی گفت: انتحاری ها تلاش داشتند خود را در داخل مرقد سید محمد فرزند امام علی هادی (ع) منفجر کنند که در پست بازرسی ورودی مرقد با نیروهای امنیتی درگیر شدند.
وی افزود: زائران وحشت زده به سمت مغازه های اطراف حرم پناه بردند که در همین حین دو تن از انتحاری ها خود را در همین محل منفجر کردند.
انفجار این دو انتحاری بازار دور مرقد سید محمد را به آتش کشید، بطوری که گفته می شود، اکثر مغازه ها بطور کامل در آتش سوختند.

نفر سوم اما در نزدیکی در حرم خود را منفجر کرد و نیروهای امنیتی در ادامه درگیری با انتحاری ها موفق شدند دو تن از آنان را زنده بازداشت کنند. 
ابو احمد اضافه کرد: کمربند انفجاری این دو انتحاری توسط نیروهای امنیتی خنثی شد.  

در همین حال نفر سوم در حین فرار از منطقه در قبرستان بلد هدف تیراندازی نیروهای امنیتی مدافع حرم قرار گرفت و منفجر شد.  

فرمانده سازمان بدر شاخه منطقه بلد در 80 کیلومتری شمال بغداد ضمن بیان جزییات فوق، اعلام کرد که بلد هم اکنون تحت کنترل کامل نیروهای امنیتی حاضر در منطقه است.

کارشناسان، شکست های سنگین داعش به ویژه در فلوجه و همچنین انهدام یک کاروان از نیروهای خارجی داعش در جنوب فلوجه را که گفته می‌شود بیشتر آن را  اتباع سعودی تشکیل داده بودند، عامل حملات کور و وحشیانه اینچنینی این گروه تکفیری می‌دانند/۱۸ تير ۱۳۹۵مشرق

                                                                                     ***

DSC_1690 DSC_1623

DSC_1636 

اسمعیلی(مسؤل ستادبازسازی ستادعتبات سامرا وسیدممد)می گوید،انفجارحدودساعت11جمعه شب اتفاق افتاد وتروریستهای داعش دریک حمله ایذایی،انفجاربازارچه بیرونی حرم،زمینه را برای 5نیروی انتحاری فراهم می کنند ،این 5تن قصدورود به داخل حرم راداشتند که "مفتشین "به اولین نفرمشکوک می شوند،که این خبیث وقتی   می بیند لو  رفته شروع به انفحارمی کندوبدنبالش 4تروریست دیگرعملیات انفجاری انجام می دهند.

تروریستها زمانی را برای حمله خودانتخاب کرده بودند که اوح اجتماع زواربود،دراین ساعت عده ای اززوار"بعداززیارت" درحال خروح ازحرم بودند وجمعیتی هم درحال ورودبخاطراین دراطراف"باب الدخول" ازدحام جمعیت بوده  است/یعنی

انفجارهای انتحاری در اطراف دیوار حرم سید محمد رخ داده است نه در داخل آن

موسی اسمعیلی گفت دراین حادثه به هیچیک ازنیروهای زوارایرانی ونیروهای ستادبازسازی عتبات"مبرعین"آسیبی واردنشد

وی آمارشهداءرا40نفروآمارمجروجین رابالای70نفراعلام کرد

آقای محمدمزاری یکی ازمبرعین که درزمان حادثه در امام زاده سیدمحمدبوده می گوید،تعدادی از خادمان حرم ازشهدای این حادثه بودند

مدیریت سایت-پیراسته فر:مردم عراق ازشهرهای مختلف، بصورت خانوادگی ویا عشیره ای  درایام تعطیل،مخصوصا ازعصرپنجشبنه هرهفته برای زیارت به به سامرا ویاسیدمحمدمی آیند،اکثراباخودشان غذامی آورند وپس اززیارت  درصحن حرم  جمع می شوند،سفره می گستراند وعده زیادی ازاین مردم   شب را درحرم بیتوته می کنند تا عصرجمعه به منازلشان برمی گردند

امام زاده سیدمحمد"شهربلد"در50کیلومتری شهرسامراقراردارد

                                                   ***

حملات انتحاری و مسلحانه داعش در نزدیکی حرم سید محمد فرزند امام هادی(ع) در شهر بلد در نزدیکی سامراء در عراق، دست‌کم 35 غیرنظامی کشته و حدود 65 نفر زخمی برجای گذاشته است

دو عامل انتحاری شامگاه پنج‌شنبه خود را در نزدیکی در ورودی مرقد سید محمد در شهر بلد واقع در حدود 70 کیلومتری شمال بغداد منفجر کردند.

به گزارش رسانه‌های محلی، عامل انتحاری سوم نیز خود را داخل محوطه مرقد منفجر کرده است.

بعد از این انفجارها چندین مهاجم مسلح وارد محوطه مرقد شده و به سوی مردم تیراندازی کردند.

به گزارش رویترز، یکی از عوامل انتحاری بمب خود را میان مردمی که مراسم عید فطر را جشن گرفته بودند، منفجر کرده است.

ستاد فرماندهی عملیات مشترک عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد نیروهای امنیتی دو بمب گذار را کشته و کمربند انفجاری آنها را خنثی کرده‌اند.

تروریست‌های داعش در این حمله چندین خمپاره نیز به سوی این مرقد شلیک کردند. نیروهای امنیتی برای کشف مکان حملات خمپاره‌ای تفتیش خانه به خانه را در این شهر آغاز کرده‌اند.

در پی این اتفاق در شهر سامراء و شهر بلد هم وضع فوق العاده اعلام و تا اطلاع بعدی منع رفت و آمد به اجرا گذاشته شده است.

فرمانده نیروهای داوطلب مردمی مستقر در شهر بلد اعلام کرد این شهر هم اینک تحت کنترل کامل نیروهای داوطلب است.

ویرانی ناشی از حمله داعش در محله الکراده در بغداد (عکس از خبرگزاری فرانسه)

در همین حال، وزارات بهداشت عراق روز پنجشنبه17تیر1395 اعلام کرد تلفات ناشی از بمب گذاری روز یکشنبه داعش در منطقه پرجمعیت تجاری الکراده در بغداد به 292 رسیده است.

به گزارش رسانه‌های عراقی، صبح پنج‌شنبه نیز یک بمب در منطقه خان ضاری در شهر ابوغریب واقع در غرب بغداد منفجر شد.

این انفجار سه کشته و هفت زخمی برجای گذاشت اما احتمال افزایش تلفات وجود دارد.

عراق به ویژه در پایتخت و حومه آن طی یک هفته اخیر صحنه حملات انتحاری شدید از سوی گروه تروریستی داعش بوده است./پارست

                                                       ***

چرا داعش به مرقد سید محمد حمله کرد

اقدام تلافی جویانه داعش

عراق (العالم) – هنوز عراق از شوک اقدام تروریستی در منطقۀ کرداۀ بغداد بیرون نیامده بود که تروریست ها هم زمان با دومین روز عید فطر، جنایت جدیدی در شهر بلد و در مرقد یکی از امامزادگان مرتکب شدند.

به گزارش خبرنگار العالم، سه تروریست انتحاری خودشان را مقابل ورودی مرقد سید محمد فرزند امام علی الهادی (ع) منفجر کردند که در اثر آن دهها تن شهید و مجروح شدند.

گزارش ها حاکی از آن است که تروریست ها قصد ورود به مرقد را داشتند، اما بعد از ممانعت نیروهای امنیتی و ایجاد درگیری، ناچار به عقب نشینی شدند.

نیروهای الحشد الشعبی، ورودی ها و خروجی های بلد را بسته و در حال پاکسازی اطراف مرقد شریف هستند و تا کنون موفق به دستگیری یک انتحاری دیگر شده اند که پشت مغازه های نزدیک مرقد پنهان شده بود.

یک تروریست انتحاری دیگر هم هنگام محاصره شدن توسط نیروهای امنیتی خودش را در قبرستان شهر منفجر کرد و یک فرد مظنون دیگر هم در نزدیکی امامزاده بازداشت شده است.

اوضاع امنیتی در شهر بلد بعد از ورود یک واحد از نیروهای امنیتی، تحت کنترل است و ناظران معتقدند که داعش بعد از تحمل خسارت های سنگین، قصد ایجاد آشوب و ناامنی در عراق را دارد.

مرقد سید محمد در شهر بلد، از اماکن مهم زیارتی در استان صلاح الدین است و پس از سامرا، مهمترین شهر زیارتی در این استان عراق به شمار می رود. به نظر می رسد داعشی ها که با توجه به اقدامات امنیتی موثر در سامرا، از انفجار تروریستی در این شهر مقدس ناتوان شده اند، به جای آن شهر زیارتی دیگر استان صلاح الدین یعنی "بلد" را هدف قرار داده اند.

                                                             ***

انفجار در منطقه جنوب شرقی بغداد

 مردم بغداد در اعتراض به ناامنی به خیابان‌ها آمده‌اند و پلیس برای عدم تعرض به منطقه دیپلماتیک شهر، تمامی مسیرها به سمت منطقه‌الخضراء را بسته، در همین حال انفجاری دیگر در جنوب شرق این شهر روی داده است.

مردم معترض در میدان التحریر (آزادی) در مرکز شهر تجمع کرده‌اند؛ مردمی که به دلیل انفجار مرگبار «الکرادة» بغداد و کشته شدن 292 عراقی از مسئولان امنیتی ناراضی‌اند.

«حیدر العبادی» نخست‌وزی عراق البته امروز فرمانده عملیات بغداد و مسئولان امنیتی و اطلاعاتی این شهر را برکنار کرده است؛ وی البته با استعفای محمد الغبان، وزیر کشور عراق موافقت کرده است.

چند ماه پیش همین مردم معترض به منطقه‌الخضراء که سفارتخانه‌ها و ساختمان‌های دولتی در آن واقع است یورش بردند و ساختمان نخست‌وزیری را تصرف کردند.

شبکه خبری اسکای‌نیوز از حضور برخی افراد مسلح در میان مردمی که به سمت منطقه‌الخضراء می‌روند خبر داده است؛ نیروهای ضدشورش حضور گسترده‌ای در خیابان‌های اطراف منطقه‌الخضراء دارند.

انفجار جدید در منطقه جنوب شرق بغداد روی داده؛ منطقه‌ای نزدیک به شهرک شیعه‌نشین «الصدر». هنوز گزارشی از خسارات یا تلفات احتمالی این انفجار مخابره نشده است./خبرگزاری فارس۹۵/۰۴/۱۸

***

حرم سیدمحمد”بلد”سامرا/معرفی سیدمحمد

DSC_1691-300x169 (1)

حرم سیدمحمد"بلد"سامرا/معرفی سیدمحمد

سید محمد، فرزند بزرگ امام علی النقی (ع) در حدود سال ۲۲۸ق در مدینه در روستای صریا متولد و در سامرادرگذشت. مرقد او در شهر بلد در جاده اصلی کاظمین ـ سامرا و در فاصله ۴۵ کیلومتری شهرسامرا قرار دارد.

DSC_1691-300x169 (1)

حضرت امام هادی(علیه السلام) چهار پسر به نام های محمد، حسن، جعفر و حسین داشت. و دختری به نام علیّه-سید محمد فرزند اول امام است. ولی طبق برخی روایات، سید محمد فرزند دوم و از امام حسن عسکری(علیه السلام) کوچکتر بود

DSC_1623

حرم مطهر محمد بن هادی علیه السلام در آیینه دوران

آستانه سید محمد ، مدفن ابی جعفر محمد فرزند حضرت امام علی الهادی علیه السلام است که در حدود ۲۲۸ قمری به دنیا آمد و در یکی از مسافرت های خویش بین سامرا و بغداد حدود ۲۵۲ قمری وفات یافت.

وی از برادر خود حضرت امام حسن عسکری علیه السلام بزرگتر بوده ، مقام امامت با ایشان بود که پس از حصول بداء یک و یا دو سال به اختلاف روایات قبل از پدر خود فوت نمود. این آستانه که معروف به آستانه سید محمد می باشد ، در هشت فرسخی شرق شهر سامرا و نزدیک شهر بلد ، از نواحی دوجیل ، در پنج کیلومتری غرب شط دجله ، بین راه بغداد – سامرا واقع است و امروز یکی از عظیم ترین زیارتگاه های شیعیان است و اعراب عراق ارادت خاصی به این آستانه دارند.

عمارت اول: این آستانه مبارکه چون در مسیر اصلی راه سامرا نبود و با راه اصلی فاصله داشته ، بر اثر نا امن بودن آن منطقه تا عصر صفویه متروکه مانده بود ، لذا بطور دقیق از تاریخ بنای آن اطلاعی در دست نیست ، جز اینکه در تعمیرات اساسی که در سالهای ۱۳۷۹-۱۳۸۴ قمری در این آستانه انجام گشت و از قرائن و پیها که مشاهده شد، بعضی از اهل اطلاع اظهار می دارند که عمارت اول این آستانه متعلق به قرن چهارم است که توسط عضد الدوله دیلمی انجام گرفته است .

عمارت دوم: در قرن دهم هجری ، توسط شاه اسماعیل صفوی ، پس از فتح بغداد انجام گشت که در آن هنگام قسمتی هم جهت سکونت زائرین که قصد زیارت سامرا را داشتند از این آستانه زیارت کرده و در آنجا توقف می نمودند .

عمارت سوم : در سال ۱۱۹۸ قمری ، توسط ملا محمد رفیع فرزند محمد شفیع خراسانی تبریزی ، به هزینه احمد خان دنبلی انجام گشت . سید حسن امین در دائره المعارف الاسلامیه الشیعه به نقل از کتاب تحفهالعالم میرزا عبد اللطیف تستری آنرا عمارت اول ثبت کرده است.

عمارت چهارم : حدود ۱۲۰۸ قمری توسط شیخ زین العابدین کاظمی آل سلماسی انجام گرفت و گنبدی از گچ و آجر بر روی قبر شریف بنا شد و همچنین کاروانسرای بزرگی در جهت شرقی آستانه برای  سکونت زائرین ایجاد گردید که قسمتی از هزینه آنرا احمد خان دنبلی تقبل کرد. این عمارت را شیخ ذبیح الله محلاتی در کتاب خود تاریخ سامرا به عنوان عمارت اول ثبت کرده و سید حسن امین به نقل از ماثر الکبراء شیخ ذبیح الله محلاتی ، در دائره المعارف الاسلامیه الشیعه عمارت سوم آستانه سید محمد ثبت نموده است .

عمارت پنجم : در ۱۲۴۴ قمری توسط ملا محمد صالح بزغانی قزوینی حائری و با نظارت سردار حسن خان و حسین خان قزوینی انجام گشت که تمامی عمارت سابق را خراب نمودند و آستانه مجللی با گنبد بزرگ کاشیکاری بنا کردند ، که شروع آن در سال۱۲۴۴ قمری و پایان آن عمارت در سنه ۱۲۵۰ قمری بود.تاریخ مذکور بر روی سنگ مرمر به خط ثلث در دو طرف ایوان آستانه نصب است . سید حسن امین بر آنست که در سال ۱۲۵۰ قمری سردار حسین خان آنرا تعمیر نموده و این عمارت در سال ۱۳۱۰قمری توسط میرزا حسین نوری تعمیر گشت و قسمت هایی از کاشیکاری گنبد که ریخته بود مرمت شد و تاریخ آن در پیشانی گنبد ثبت شده و هشت حجره در جنوب صحن شریف جهت سکونت زائرین احداث گردیده بود .

پس از هجرت میرزای شیرازی  به سامرا ، در یکی از مسافرت های میرزا که همراه شاگردانش پیاده از سامراء به آستانه سید محمد مشرف گشتند تعمیراتی انجام داده و چند حجره به حجرات صحن افزودند. سپس میرزا محمد تهرانی عسکری صحن شریف را توسعه داد و حجراتی بدان اضافه نمود. در عصر مرجعیت حاج آقا حسین قمی جمعی از مردم ایران اموال زیادی جهت تعمیر آستانه سید محمد ارسال داشتند و مخصوصا بین سالهای ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۴ قمری این آستانه به شکل باشکوهی تکامل یافت.

عمارت جدید دارای صحن مربع شکل به ضلع ۱۵۰ متر است و در وسط صحن شریف حرم مطهر واقع است که گنبد کاشیکاری آن نظر هر بیننده را به خود جلب می دارد . محیط گنبد حدود ۵۰ متر و ارتفاع آن ۴۵ متر است و در کنار آن مناره ای به ارتفاع ۴۰متر در سال ۱۳۷۹ قمری برافراشته اند. در مقابل حرم یک ایوان مسقف با ستون های باشکوه خودنمایی می کند . حرم مطهر با کاشیکاری وآیینه کاری هنرمندان ایرانی مزین شده و آیتی از هنر اسلامی را منعکس می کند. قبر مطهر در وسط حرم واقع است و بر روی آن صندوق نفیس و ضریح نقره نصب است.

مقام سیدمحمد درنزدمردم عراق وشیعیان

مقام سید محمدآنقدربرای محبان اهل البیت  بزرگ بوده است،که عده ای از شیعیان خیال می کردند او امام بعدی است. 

امام هادیو فرزندش امام حسن عسکری(ع) به محمد بسیار ابراز علاقه می کردند. به طوری که امام برای او مجلس ختم برگزار کرد. جمعی از بنی هاشم؛ از جمله حسن بن حسن افطس نقل کرده اند:
« روز وفات سید محمد، به خانه امام هادی(علیه السلام ( رفتیم، دیدیم، در صحن خانه بساط گسترده اند و مردم دور تا دور نشسته اند. جمعیت را تخمین زدیم، غیر از موالی و سایر مردم ۱۵۰ نفر از آل ابی طالب، بنی هاشم و قریش حضور داشتند. ناگهان امام حسن عسکری(علیه السلام ( در حالی که گریبان خود را در مرگ برادر چاک کرده بود، وارد شدند و در کنار پدرشان ایستادند، ما حضرت را نمی شناختیم. پس از ساعتی حضرت امام هادی(علیه السلام) رو به او کرده، فرمود: یَا بُنَیَّ أَحْدِثْ لِلَّهِ شُکْراً فَقَدْ أَحْدَثَ فِیکَ أَمْراً. امام حسن(علیه السلام( گریه کردند و گفت: اَلْحَمْدُ لِلّهِ رَبِّ الْعالَمِینَ، اِیّاهُ نَشْکُرُ نِعَمَهُ عَلَیْنا وَ إِنَّا لِلَّهِ وَ إِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعُونَ. پرسیدم او کیست؟ جواب داد: حسن(علیه السلام) فرزند امام علی النقی(علیه السلام)، در آن هنگام ۲۰ ساله به نظر می رسید، ما فهمیدیم که پس از پدر، او امام است.»

چگونگی وفات سیدمحمد

سید محمد در سال (۲۵۲هـ.ق.) برای زیارت خانه خدا، قصد سفر کرد، هنگامی که به قریه بلد (نزدیکی سامرای عراق ) رسید، مریض شدند ودر ۲۹ جمادی الثانی درگذشتند. شیعیان ایشان را در همانجا دفن کردند. 

کرامات سیدمحمد

کرامات زیادی از سید محمد نقل شده است. میرزا حسین نوری در «النجم الثاقب» می نویسد:

«سید محمد، صاحب کرامات متواتر است. حتّی نزد اهل سنت هم معروف است.

مردم عراق و حتی اعراب بادیه نشین نیز می ترسند به نام او سوگند یاد کنند.

اگر آنها را به برداشتن مالی متهم کنند، آن را بر می گردانند، ولی به سید محمد قسم نمی خورند؛ زیرا عذاب آن را دیده اند.»*

تعدادی از علما در باره کرامات سید محمد کتاب هایی نوشته اند؛ از جمله رساله ای در کرامات سید محمدبن علی الهادی، تألیف مهدی آل عبدالغفار کشمیری. در اینجا به نمونه ای از کرامات وی اشاره می شود:

علاّمه سید میرزا هادی خراسانی از سید حسن آل خوجه از خدام آستانه عسکریین(علیهما السلام) نقل می کند:

«در صحن شریف ابی جعفر سید محمد نشسته بودم، متوجه شدم شخصی عرب در حالی که یکی از دستهایش را به گردن بسته بود، وارد آستانه شد. نزدیک رفتم و از علت مریضی اش پرسیدم. گفت: سال گذشته، روزی به منزل خواهرم رفتم، دیدم در حیاط، گوسفندی بسته است. خواستم ذبح کرده، بخورم. خواهرم اجازه نداد و گفت: این گوسفند نذر سید محمد است. من به حرف او توجه نکردم و آن را ذبح کردم، پس از سه روز آثار شلی در دستم نمایان شد و روز به روز بدتر شد. من متوجه علت آن نبودم، تا این که در این اواخر متوجه کار خود شدم، حالا هم پشیمانم و برای شفا به آستانه سید محمد آمده ام. سپس با همراهیان وارد حرم شد و شروع به گریه و زاری کردند. پس از ساعتی دیدم دستش را حرکت می دهد. سجده شکر به جا آورد و نذر کرد هر سال گوسفندی بیاورد و به نیت سید محمد ذبح کند

منبع : دایره المعارف تشیع جلد یک(باکمی اصلاحات)

*توضیح مدیریت سایت-پیراسته فر:

حاج آقا شفعیعی(رئیس دفترمرحوم احسانبخش)می گفت دراوائل انقلاب یک واحدی درکمینه انقلاب اسلامی رشت راه اندازی شده بود بنام (مباارزه با نزولخواری)که مسئولش مرحوم  حسام بود، کاراین واحدبه اینصورت بود که شاکیان می آمدند میگفتند فلانکس ازمن نزول گرفته وماهم آن نزولخواررا احضارمی کردیم ،بعضی ها به دروغ می آمدند ومیگفتند فلانی ازمن نزول خورده -دریکی ازاین نوع گزارشها شاکی ومتشاکی  همدیگرراتکذیب می کردند ،مادیدیم به هیچ وجه ازادعای خود منصرف نمی شوند،بناچار به اینهاگفتیم برویدوضوء بگیرید بیایید،وضو گرفتند ،به شاکی"مدعی"گفتیم روبه قبله بنشینید ،نشست،گفتیم دستتان را دراز کنید وبگو به همین حضرت ابوالفضل قسم می خورم که این آقا ازمن نزول گرفته

دیدیم که این آقا دیگرساکن شدوحاضرنشد قسم بخورد ..،درحالی که تا دقایق قبل به خدا وپیامبر سوگندمیخورد که این آقا ازمن نزول گرفته

                                                                             ***

سیدمحمدازنگاه آیت الله مرعشی نجفی

آیت الله مرعشی نقل می‌کرد: بعد از پایان درس به همراه استاد روانه می شدم و سئوالات و اشکال های خود را از او می پرسیدم…

او در سال ۱۳۱۵ (هجری قمری) در نجف به دنیا آمد. پدرش سید شمس الدین محمود مرعشی از بزرگان فقهای دوران خود بود. سید شهاب الدین پس از فراگیری مقدمات علوم اسلامی، در نجف، در درس خارج فقه و اصول آقا ضیاء عراقی، شیخ احمد کاشف الغطا حاضر شد و از محضر آنان بهره‌های فراوان برد.

 

او در ۲۷ سالگی به درجه اجتهاد نایل آمد. مرعشی نجفی در نجف، کاظمین، کربلا، سامرا، قم، تهران و کرمانشاه تحصیل کرد و از محضر استادانی چون حاج شیخ مرتضی طالقانی ، شیخ عبدالکریم حائری یزدی استفاده برد. او از برخی از مراجع عظام تقلید اجازه اجتهاد دریافت کردند که برخی از آنها عبارت‌اند از: آقا ضیاء عراقی، سید ابوالحسن اصفهانی، شیخ عبدالکریم حایری یزدی و علامی کرمانشاهی(از شاگردان آخوند خراسانی).

خاطراتی از آیت الله مرعشی از زبان خودش

هرگاه مادر به او می گفت که پدر را بیدار کند، آیت الله مرعشی صورت خود را بر پای پدر می نهاد و هیچ گاه پدر را صدا نمی زد این کار باعث خشنودی پدر شده بود و از این تواضع فرزند به قدری راضی بود که او را دعا می نمود؛ آیت الله مرعشی بارها می گفت: از برکت دعای پدر و مادر بود که من در زندگانی موفق شده ام.

وی می‌گفت: ۲۵ بار پیاده از نجف به کربلا به قصد زیارت حضرت سیدالشهداء (ع) رفتم ، در این سفرها آیت الله حکیم، آیت الله شاهرودی و آیت الله خوئی نیز با من همراه بودند؛ اگر ما به جایی رسیده ایم از برکت آن سفرها بوده است؛ در آن سفرها هر کدام از ما مسئول کاری می شد. من سقای گروه بودم.

آیت الله مرعشی نقل می‌کرد: بعد از پایان درس به همراه استاد روانه می شدم و سئوالات و اشکال های خود را از او می پرسیدم، در یکی از روزها استاد با عصبانیت بر سینه من زد، من را به عقب راند اما من دست استاد را گرفته و بوسیدم؛ این عکس العمل استاد را سخت متاثر نمود، اظهار داشت ای شهاب! من از تو ادب آموختم.

شصت سال نماز جماعت در حرم حضرت معصومه(س)

در برخی یادداشت های وی آمده است: هنگامی که در قم سکونت کردم(۱۳۴۳ ق.) صبح ها در حرم حضرت معصومه(س) اقامه نماز جماعت نمی شد و من تنها کسی بودم که این سنت را در آن جا رواج دادم و از شصت سال پسش به این طرف صبح زود و پیش از باز شدن درهای حرم مطهر و زودتر از دیگران می رفتم و منتظر می ایستادم.

این انتظار گاهی یک ساعت قبل از طلوع فجر بود تا خدام درها را باز کنند زمستان و تابستان نداشت؛ در زمستان ها، هنگامی که برف همه جا را می پوشاند، بیلچه ایی کوچک به دست می گرفتم و راه خود را به طرف صحن باز می کردم تا خود را به حرم مطهر برسانم؛ در آغاز خود به تنهایی نماز می خواندم؛ تا پس از مدتی یک نفر به من اقتدا کرد و به این ترتیب نماز جماعت را در حرم مطهر آغاز کردم و تا امروز که شصت سال از آن تاریخ می گذرد، ادامه دارد.

آهسته آهسته ظهرها و شب ها نیز اضافه شد و از آن پس روزی سه بار در مسجد بالاسر حضرت معصومه(س) و صحن شریف نماز می خواندم.

نکند این شخص محترم امام زمان (عج) باشد!

از آیت الله مرعشی نجفی نقل شده که: وقتی در سامرا اقامت داشتم، شبی برای زیارت حضرت سید محمد(ع) از سامرا بیرون رفته و راه را گم نمودم؛ پس از یاس از زندگی خود بخاطر تشنگی فوق العاده و گرسنگی ورزیدن باد سموم در قلب الاسد، بیهوش شده و روی خاک های گرم افتادم؛ ولی دفعتا چشم باز کردم و سر خود را بر زانوی شخصی دیدم.

آن شخص کوزه آبی به لب من رسانید که تاکنون نظیر آن آب را در گوارایی و شیرینی نیاشامیده بودم؛ پس از خوردن آب، سفره نان را باز نمودم، دو سه قرص نان ارزان در آن بود؛ پس از صرف غذا، آن مرد عرب به من فرمود: نهری جاری در این جا وجود دارد، خود را در آن شستشو بده؛ من گفتم: در این جا نهری نیست وگرنه من این قدر تشنه نمی شدم که مشرف به هلاکت باشم.

آن مرد عرب فرمود: این آب است که در این جا جاریست؛ من به مجرد صادر شدن این کلمه از آن شخص عرب، دیدم در آن جا نهر باصفایی است و تعجب کردم که نهر آب در کنار من بوده و من از تشنگی و عطش بسیار، نزدیک به هلاک شدن بودم؛ سپس آن مرد عرب از من پرسید: قصد کجا داری؟ گفتم: حرم سید محمد(ع).

آن شخص عرب فرمود: این هم حرم سید محمد(ع) است؛ من مشاهده کردم، دیدم نزدیک بقعه سید محمد هستم و حال آن که محلی که در آن جا راه را گم کرده بودم قادسیه بود و مسافت فراوانی از آن جا تا مرقد سید محمد(ع) وجود داشت؛ در فاصله مصاحبت با آن مرد عرب از وی استفاده فراوان بردم ومطالبی چند را برایم توضیح داد.

از سفارش ها و توصیه های وی تاکید بر تلاوت قرآن مجید، انکار تحریف قرآن، نیکی به والدین، رفتن به زیارت بقاع متبرکه و امامزادگان، احترام به ذریه علوی، خواندن نماز شب، ذکر تسبیح حضرت زهرا(س) و تاکید در زیارت سیدالشهداء بود.

در این هنگام به فکرم خطور کرد که نکند این شخص محترم همان امام زمان(عج) باشد؛ با بروز این فکر در ذهنم ناگهان آن شخص عرب از نظرم ناپدید گردید و چقدر متاسف شدم که یار در کنارم بود و گمشده ام را یافته بودم اما او را نشناختم./کرامات مرعشیه، علی رستمی چافی

***

مقام سیدمحمد درنزدمردم عراق وشیعیان

مقام سید محمدآنقدربرای محبان اهل البیت  بزرگ بوده است،که عده ای از شیعیان خیال می کردند او امام بعدی است. 

امام هادی(علیه السلام) و فرزندش امام حسن عسکری(علیه السلام) به محمد بسیار ابراز علاقه می کردند. به طوری که امام برای او مجلس ختم برگزار کرد. جمعی از بنی هاشم؛ از جمله حسن بن حسن افطس نقل کرده اند:
« روز وفات سید محمد، به خانه امام هادی(علیه السلام ( رفتیم، دیدیم، در صحن خانه بساط گسترده اند و مردم دور تا دور نشسته اند. جمعیت را تخمین زدیم، غیر از موالی و سایر مردم ۱۵۰ نفر از آل ابی طالب، بنی هاشم و قریش حضور داشتند. ناگهان امام حسن عسکری(علیه السلام ( در حالی که گریبان خود را در مرگ برادر چاک کرده بود، وارد شدند و در کنار پدرشان ایستادند، ما حضرت را نمی شناختیم. پس از ساعتی حضرت امام هادی(علیه السلام) رو به او کرده، فرمود: یَا بُنَیَّ أَحْدِثْ لِلَّهِ شُکْراً فَقَدْ أَحْدَثَ فِیکَ أَمْراً. امام حسن(علیه السلام( گریه کردند و گفت: اَلْحَمْدُ لِلّهِ رَبِّ الْعالَمِینَ، اِیّاهُ نَشْکُرُ نِعَمَهُ عَلَیْنا وَ إِنَّا لِلَّهِ وَ إِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعُونَ. پرسیدم او کیست؟ جواب داد: حسن(علیه السلام) فرزند امام علی النقی(علیه السلام)، در آن هنگام ۲۰ ساله به نظر می رسید، ما فهمیدیم که پس از پدر، او امام است.»

چگونگی وفات سیدمحمد

سید محمد در سال (۲۵۲هـ.ق.) برای زیارت خانه خدا، قصد سفر کرد، هنگامی که به قریه بلد (نزدیکی سامرای عراق ) رسید، مریض شدند ودر ۲۹ جمادی الثانی درگذشتند. شیعیان ایشان را در همانجا دفن کردند. 

کرامات سیدمحمد

کرامات زیادی از سید محمد نقل شده است. میرزا حسین نوری در «النجم الثاقب» می نویسد:

«سید محمد، صاحب کرامات متواتر است. حتّی نزد اهل سنت هم معروف است.

مردم عراق و حتی اعراب بادیه نشین نیز می ترسند به نام او سوگند یاد کنند.

اگر آنها را به برداشتن مالی متهم کنند، آن را بر می گردانند، ولی به سید محمد قسم نمی خورند؛ زیرا عذاب آن را دیده اند.»*

تعدادی از علما در باره کرامات سید محمد کتاب هایی نوشته اند؛ از جمله رساله ای در کرامات سید محمدبن علی الهادی، تألیف مهدی آل عبدالغفار کشمیری. در اینجا به نمونه ای از کرامات وی اشاره می شود:

بخاطرخوردن گوسفند"سیدمحمد"نقص عضوشد

علاّمه سید میرزا هادی خراسانی از سید حسن آل خوجه از خدام آستانه عسکریین نقل می کند:

«در صحن شریف ابی جعفر سید محمد نشسته بودم، متوجه شدم شخصی عرب در حالی که یکی از دستهایش را به گردن بسته بود، وارد آستانه شد. نزدیک رفتم و از علت مریضی اش پرسیدم. گفت: سال گذشته، روزی به منزل خواهرم رفتم، دیدم در حیاط، گوسفندی بسته است. خواستم ذبح کرده، بخورم. خواهرم اجازه نداد و گفت: این گوسفند نذر سید محمد است. من به حرف او توجه نکردم و آن را ذبح کردم، پس از سه روز آثار شلی در دستم نمایان شد و روز به روز بدتر شد. من متوجه علت آن نبودم، تا این که در این اواخر متوجه کار خود شدم، حالا هم پشیمانم و برای شفا به آستانه سید محمد آمده ام. سپس با همراهیان وارد حرم شد و شروع به گریه و زاری کردند. پس از ساعتی دیدم دستش را حرکت می دهد. سجده شکر به جا آورد و نذر کرد هر سال گوسفندی بیاورد و به نیت سید محمد ذبح کند

منبع : دایره المعارف تشیع جلد یک(باکمی اصلاحات)

اینطوری هم گفته اند:

سید محمد، بنا بر قول مشهور، فرزند اول امام هادی (ع) در مدینه متولد شد. ولی طبق برخی روایات، سید محمد فرزند دوم و ازامام حسن عسکری (ع) کوچک‌تر بود.علی بن مهزیار نقل می‌کند به حضرت امام هادی (ع) گفتم: «(پناه می‌برم به خدا) اگر شما از دنیا بروید، به چه کسی رجوع کنیم؟» حضرت امام (ع) فرمودند: «عَهْدِی إِلَی اْلأکْبَرِ مِنْ وَلَدِی».علامه مجلسی در توجیه این مسئله می‌گوید:این روایت بعد از وفات جناب سید محمد بوده که در آن صورت فرزند بزرگ امام عسکری (ع) بود.

از علی بن عمر (از اصحاب امام هادی) نقل شد که گفت: خدمت حضرت ابو الحسن امام هادی (ع) رسیدم آن وقت پسرش ابو جعفر زنده بود و من خیال می‌‏کردم او امام خواهد بود. عرض کردم آقا کدام یک از فرزندان شما امتیاز امامت را دارند.

فرمود: کسی را در این مورد تعیین نکنید تا خودم دستور دهم. من پس از فوت ابو جعفر نامه‌‏ای نوشتم و سؤال کردم امام بعد از شما کیست؟ در جواب نوشت فرزند بزرگترم ابو محمّد (بزرگتر از جعفر بود)۳ با توجه به این مطلب مشخص می‌شود کنیه وی ابوجعفر بوده‌است.

پاورقی

  1.  طوسی؛ الغیبه ،ص:۲۰۰
  2.  طبرسی؛اعلام الوری، ص۳۶۸.
  3.  مفید، الارشاد، ،ج‏۲،ص:۳۱۷

                                                           ***

سید محمد فرزند بزرگ امام هادی (علیهم السلام) بود، جوان زیبا و با کمالات و مردم دار بود، به شکلی خوش برخورد و باوقار و مهربان، عالم و محدث و آموزگار آداب بود که مردم فکر می کردند ایشان بعد از امام هادی به امامت می رسد، و معروف به (سید محمد سبع الدیجیل) است. 

عارفی می گوید: أبا جعفر محمد بن علی شخصی بود با وقار که اخلاق ایشان زبانزد مردم بود، ذکاوت ایشان و عزت و مقاومتش در بین مردم همانند نداشت و همیشه کنار برادر کوچکتر خود امام حسن عسکری با کمال ادب و احترام خدمت می کرد، و هیچگاه برادرش امام حسن را تنها نمی گذاشت، وقتی امام هادی (علیه السلام) از مدینه به طرف سامرا آمدند ایشان را در سن کودکی رها نمود، بعد از گذشت سالها دوری از پدر به سامرا آمد و به پدرش ملحق شد. 

حاکم عباسی وقتی دید شیعیان زیادی اطراف این جوان جمع می گردند و از علوم و دروس اخلاقی ایشان استفاده می برند احتمال داد که سید محمد حتما جانشین امام هادی (علیه السلام) می شود چون فرزند اول بود، برای همین نقشه مسمومیت ایشان را کشیدند. 

وقتی سید محمد به مدینه برمی گشت در بین راه به شهر بلد که رسید در سال ۲۵۲ قمری که سن ایشان از ۲۰ سال نمی گذشت به دست افراد خلیفه عباسی مسموم شد و در بیماری که بر ایشان عارض شد از دنیا رفتند. 

شهادت سید محمد فرزند امام هادی (علیهم السلام) دو سال قبل از شهادت پدرش بود،

شباهت آقاسیدمحمد وحضرت ابوالفضل

*توضیح مدیریت سایت-پیراسته فر:

حاج آقا شفعیعی(رئیس دفترمرحوم احسانبخش)می گفت دراوائل انقلاب یک واحدی درکمینه انقلاب اسلامی رشت راه اندازی شده بود بنام (مباارزه با نزولخواری)که مسئولش مرحوم  حسام بود، کاراین واحدبه اینصورت بود که شاکیان می آمدند میگفتند فلانکس ازمن نزول گرفته وماهم آن نزولخواررا احضارمی کردیم ،بعضی ها به دروغ می آمدند ومیگفتند فلانی ازمن نزول خورده -دریکی ازاین نوع گزارشها شاکی ومتشاکی  همدیگرراتکذیب می کردند ،مادیدیم به هیچ وجه ازادعای خود منصرف نمی شوند،بناچار به اینهاگفتیم برویدوضوء بگیرید بیایید،وضو گرفتند ،به شاکی"مدعی"گفتیم روبه قبله بنشینید ،نشست،گفتیم دستتان را دراز کنید وبگو به همین حضرت ابوالفضل قسم می خورم که این آقا ازمن نزول گرفته

دیدیم که این آقا دیگرساکن شدوحاضرنشد قسم بخورد ..،درحالی که تا دقایق قبل به خدا وپیامبر سوگندمیخورد که این آقا ازمن نزول گرفته

مردم عراق و حتی اعراب بادیه نشین نیز می ترسند به نام او سوگند یاد کنند.

اگر آنها را به برداشتن مالی متهم کنند، آن را بر می گردانند، ولی به سید محمد قسم نمی خورند؛ زیرا عذاب آن را دیده اند.»*

شبی  تعدادی ازبچه های اصفهان آمده بودند برای گرفتن"رمز"وای فای/یکی ازمسؤلین براش توضیح داد که اگه این کاررو کنیم سرعت اینترتمان پایین میاد ودیگه اینکه آنوقت همش باید دورو بر دفترباشید،ازکاروزندگی می افتید و..بعدگفت میتونین (قول بدهید) که فقط درساعت ۱۰تا۱۱شب استفاده کنید؟/بهمن۹۴

جواب دادندحتماً  -بعد برای اطمینان دادن به ما ،دستش را درازکردند وگفتند به همین "سیدمحمد" قسم میخوریم که مافقط درساعت مقرراستفاده میکنیم.

من گفتم ضریح مطهرامامین عسکریین علیهماالسلام درروبرویمان(صدمتری)ماست،آنوقت  "50کیلومترآنطرفتر"سیدمحمد"قسم"میخورید؟

گفتند سیدمحمد یه چیزدیکه ای است!

البته این راهم اضافه کنم که اینها به سیدمحمدهم وفادارنماندند! ازفردایش درزمانهای مختلف (صبح وظهر وعصر، شب-)دوروبردفترستادبازسازی  می پلکیدند  ومشغول استفاده از  اینترنت می شدند"تذکرهم می دادیم"فقط تأثیرچنددقیقه ای داشت،دوبارتکرارمی شد وسیدمحمدهم انتقام نگرفت.

ودیگراینکه این سیدبزرگوار-درزمان مسافرت"بین راه"درگذشته،آنوقت چگونه تاریخسازی می شود که اوراشهیدکردند!؟

 

DSC_1690 DSC_1691 DSC_1692اواDSC_1693 DSC_1695 DSC_1638                                                                                               DSC_1633 DSC_1636 DSC_1638 DSC_1641 DSC_1643DSC_1609 DSC_1610 DSC_1612 DSC_1613

                                                       ***

نمازجماعت حرم"سیدمحمد"بلد-عراق

امروز۳۰بهمن ۱۳۹۴با مسؤل ستادسامرا رفته بودیم برای "بلد"سیدمحمد

مراسم تودیع۱۲نفرازمتبرعین که مأموریت یک ماهه شان تمام شده بود

بعدازاین مراسم مصادف شد بااذان مغرب،که درنمازجماعت مغرب وعشاء "سیدمحمد"شرکت کردیم حدود۱۰صف نشکیل شد وهرصف۲۰نفره بودند که مجموعاً۲۰۰نفرمی شدند

امام جماعت "سیدحسن"بود

 DSC_2196 DSC_2197 DSC_2198 DSC_2199 DSC_2201 DSC_2202 DSC_2203 DSC_2204 DSC_2206 DSC_2208 DSC_2209 DSC_2210 DSC_2211 DSC_2212 DSC_2214 DSC_2215 DSC_2216 

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , ,

پاسخ دهید