0

aaa 474 views

خبر

“اطلاعاتی “مختصر از شهر”نجف”عراق

آوریل 5, 2016 در 7:28 ق.ظ توسط

"اطلاعاتی "مختصر از شهر"نجف"عراق

در زمان طوفان نوح اين جا مكاني مرتفع بود ، سپس درياچه اي پهناور در آن شكل گرفت كه به « ني » اشتهار يافت . اين درياچه با گذشت زمان به تدريج خشك شد و به آن « ني جَفّ » گفتند ؛ يعني درياي ني خشك شد

اين منطقه علاوه بر نجف ، به نام هاي ديگري نيز شهرت دارد از جمله الغري يا غرّيان . غري به معناي زيبايي است و هر بناي نيكي را غري گويند . غريان كوفه از آن گرفته شده است . و نيز در وجه تسميه آن گفته اند نام يك يا دو علامت يا بناي بلند بوده كه قبل از اسلام در محل كنوني مسجد حنانه از دور ديده مي شده است . به گفته ياقوت حموي ، اين دو علامت يابنا ، مانند دو صومعه ، در بيرون كوفه نزديك قبر علي (ع) قرار داشت .  لفظ غري يا غريين در شعر شاعران درباره نجف بسيار استفاده شده است . كساني را كه در نجف اشرف ساكن و يا متولد شده اند ، عمدتاً غروي گويند . از ديگر نام هاي اين شهر در متون تاريخي مي توان به حدالعذراء ،  حوار ، جودي ، وادي السلام ، ظهر ، ربوه ،  با نقيا و مشهد اشاره كرد . 

طبق روایات، نجف مهبط اولیای خدا، خانه هجرت انبیاء و محل قرار کشتی نوح (ع) بوده و ابراهیم خلیل (ع) در این سرزمین زیسته است.

حکومت وزندگی حضرت علی درکوفه بو،چرادر"نجف "دفن شد؟

چراقبرعلی 100سال مخفی بود؟

وقتی حضرت امیر در سال 40 هجری شهید شد، امام حسن و امام حسین (ع) طبق دستور آن حضرت، پیکرش را شبانه و پنهانی تشییع کردند و در مرقد پاکش در نجف به خاک سپردند تا خوارج نسبت به بدن مطهر او جسارت نکنند. در شب دفن تابوتی را بر شتری بستند و همراه افراد موثق، از کوفه بیرون بردند، تا وانمود کنند که به مدینه می برند. استری را نیز با جنازه ای پوشانده بیرون بردند، تا وانمود کنند که در «حیره» دفن می کنند. در مسجد و دارالاماره و منزل یکی از اصحاب و در «کناسه» و «ثویه» چند قبر کندند و بدین صورت جز اصحاب خاص و فرزندان آن حضرت، کسی از محل دقیق دفن حضرت اطلاع نداشت.

علامه مجلسی می نویسد:علت پنهان بودن قبر المیرالمومنین(ع) ترس از خوارج و منافقین بوده و کسی جز خواص شیعه از جای مخفی آن اطلاع نداشت، تا اینکه در زمان خلفای عباسی، امام صادق (ع) به حیره آمد و موضع قبر را نمایاند و از آن پس تا کنون شیعه قبر امام  را در همان موضع زیارت می کند.

امام سجاد (ع) به طور مخفیانه آنرا زیارت می کرد، اما باقر (ع)در عهد بنی مروان از آن خبر داشت و گاهی به زیارت می رفت. امام صادق (ع) در عصر عباسیان که چندین بار به عراق احضار شد، در مسیر راه، موضع قبر شریف را به یاران مخصوص که همراهش بودند، نشان می داد. به تدریج برای همه جایگاه آشکار و محل زیارت و رفت و آمد گشت و در زمان هارون کاملا از حالت پنهانی درآمد.

قبرحضرت علی چگونه کشف شد؟

هارون که به شکار رفته بود در منطقه «غریین: آهوانی را دیدند، در پی آنها باز و سگ شکاری فرستادند. پس از مدتی آهوان به تپه ای پنهان شدند. بازها و سگ ها برگشتند. هارون تعجب کرد. اهوان از تپه پایین آمدند، بازها و سگ ها دوباره در پی آنها روان شدند، آهوان باز هم به آن تل پناه بردند. سه بار این صحنه تکرار شد. به دستور هارون پیرمردی را از بنی اسد در آن منطقه یافته، آوردند. هارون ماجرای تپه را پرسید. او امان خواستف سپس به نقل از پدرانش گفت که در آن تپه، قبر علی بین ابی طالب(ع) است. خداوند انرا حرم و پناهگاه قرار داده و هر که به آنجا پناه آورد، ایمن است. هارون متاثر شد و گریست…

پس از آشکار شدن قبر امیرالمونین (ع) در نجف، آبادانی در اطراف مرقد مقدسف از سال 170 هجری شروع شد

برچسب‌ها, , , , , , , , , ,

پاسخ دهید