0

aaa 425 views

خبر / گزارش تصویری

مصاحبه متفاوت با زائران”کاروان”پاکستان+کانادا+ماداگاسکار

مارس 20, 2016 در 3:20 ب.ظ توسط

DSC_4423

مصاحبه متفاوت با زائران"کاروان"پاکستان+کانادا+ماداگاسکار

دیشب آخرین شب سال1394 وقتی ازنمازبرمی گشتم3سوزه انتخاب کردم

اولی  طلبه ای ازمازندران بوده که چندنفری آمده اندکه گزارشش درادامه خواهدآمد

دومی را بعلت ضیق وقت ازدست دادم

واما مهمترینش کاروانی بودازپاکستان -ایالت "سندکه مصاحبه ای با2نفرازاین  زائران نمودم حرفهایمان به جاهایی کشیدکه کمتربه اهداف سفربود

 DSC_4422DSC_4421

هادی حیدری ازایالت"سند"پاکستان بایک اتوبوس به رانندگی علی اکبرحسینی به سامراآمده اند

هادی حیدری همان کسی که پشت سرمن "عبابدوش"است

وی می گویدکه پنجمین سفرم است  ،اولین سفرمدرسال1997بوده

راننده  اتوبوس کاروان می گویدمدت سفرمان اززمان حرکت تا برگشت به شهرمان یک ماه"30روز"طول می کشد 

هزینه سفرهرزائر18هزارروپیه است که راننده سریع معادل ریالی آن را420هزارتومان است

ولی درواقع باید520000تومان باشد"هرروپیه 29تومان" است

حسینی  دررابطه با زیارت  اماکن مقدسه ایران می گوید

مسیرحرکتمان :قم-تهران"زیارت مرقدامام خمینی"-مرزمهران-نجف-کربلا-حله

واماازآقای حیدری پرسیدم شغل تان چیست؟

میگوید:طلبه ام

وازمیزان درآمدش می پرسم؟

می گویدهمه حقوق ما میزان شهریه ای که از رهبرانقلاب"امام خامنه ای"می گیریم وآیت الله سیستانی

این روحانی میزان شهریه ای که امام خامنه ای می دهدراچهارهزاروپانصد(4500)روپیه ومیزان شهریه ای که آیت الله سیستانی می پردازدرا یکهزاروپانصد(1500)روپیه اعلام کردکه

مجموعاًشش هزارروپیه می باشد/که معادل ریالی آنیکصدوهفتادوچهارهزارتومان می باشد

آآقای حیدری  می گوید درسندحدودیکصدحوزه علمیه وجوددارد وحوزه ها ازنظرتعداد طلاب متفاوت است بطوری که دربعضی 10 طلبه ودربعضی تا یکصدطلبه دارد

حیدری ازتضیقاتی که دولت برایشان ایجادمی کندشکوه داشت ومی گوید60%سنی هستند و40%شیعه هستد  ودولت پاکستان به حوزه ها روی خوش نشان نمی دهد

وی می گوید حتی دولت مارا به جاسوسی برای ایران متهم می کند

 DSC_4424 DSC_4426

واین هم حجت الاسلام قاسم فلیزاده که ازبابل"مازندران"8نفره تصمبم به امدن به عتبات گرفته اند وموفق به زیارت حرم امامین عسکریین(امام هادی وامام حسن عسکری) ومادرامام زمان"نرجس خاتون"و عمه امام-دخترامام جواد"حکیمه خاتون"شده اند

ایشان   ودوستانشان ظهرآمده اند وصبح امروز هم سامراراترک میکنند

DSC_4419

واین سوژه ای بود"2نفری که درحال بلندشدن هستند" که ضیق وقت وبه درازاکشیدن گفتگو با زائرین کشورپاکستان  موجب پریدن سوژه شد

DSC_4420

دیروزظهر"شنبه29اسفند"با یک کاروانی که از"کانادا"آمده بودند مصاحبه میکردند،حرفهای قابل تأملی می زدند

این کاروان اززائران پاکستانی مقیم کانادا بودندکه 20سال درکشورکانادامقیمند

DSC_4392 DSC_4393 DSC_4394 DSC_4396 DSC_4397

اینها گروه 17نفره هستند که   برای زیات عتبات عالیات به عراق آمده اند

وقتی ازایشان می پرسم:آیا توفیق زیارت امام رضا علیه السلام رفته اند؟

سفره دلشان رابازمی کنند وازمن میخواهند شکوایه خودرا به مسؤلین کشورتان برسانید 

می گویند مادرعراق براحتی میتوانیم20روزه اقامت بگیریم  وحتی اگرخواستیم می توانیم تمدیدکنیم

ولی کنسول ایران به ما اقامت 3تا7روزه می دهد

یکی ازایشان می گفت که چرا ایران با ماشیعیان مثل بیگانه برخوردمی کند وشاید فکرمی کند که "جنه"بهشت فقط برای ایرانیان است!! ومن به ایشان گفتم ایران برای همه مسلمین احترام قادل اسن وبرای شیعیان بیشتر

خانم "نیرشاد سجادمحسن که درکانادا شرکت بیمه دارد"همان که درکنارزن ویلچرنشین نشسته" می گوید من 6باربه عتبات  آمده است

هزینه سفر10روزه این زائران700دلارکانادامی باشد

****

درهمین روز/رهمین ساعت کاروانی از "ماداگاسکار"آمده بودند،چون زبانشان فرانسوی بود ،نتوانستم باآنهامصاحبه کنم

DSC_4380 DSC_4381 DSC_4383 DSC_4384 DSC_4385 DSC_4386 DSC_4387 DSC_4388

آشنایی باکشور "ماداگاسکار"

مساحت 587،040 کیلومترمربع
جمعیت 19،448،815 نفر
پایتخت آنتاناناریوو/واحد پول آریاری

جمهوری ماداگاسکار یکی از کشورهای آفریقای جنوب‌شرقی است.

این جزیره در میان اقیانوس هند واقع شده است. جزیره اصلی ماداگاسکار چهارمین جزیره بزرگ جهان است و موطن 5 درصد از حیات وحش جهان.

جزیره ماداگاسکار در حدود 80 میلیون سال پیش از شبه جزیره هند جدا شد و حدود 200 تا 500 سال پس از میلاد اولین انسان‌ها در آن ساکن شدند. اولین بار تاریخ مکتوب ماداگاسکار در قرن 7 میلادی نوشته شد.

از اوایل قرن شانزدهم میلادی کم‌کم پای اروپایی‌ها به این جزیره زیبا باز شد. پرتغال اولین کشور اروپایی بود که بر حسب اتفاق روابطی را با ماداگاسکار آغاز کرد.
فرانسه در سال 1883 به این کشور حمله کرد و آن را تحت سلطه خود درآورد. در طول جنگ جهانی دوم نیروهای نظامی ماداگاسکار به کشورهای فرانسه، مراکش و سوریه فرستاده شدند.

پیش از سقوط فرانسه، آلمان برنامه‌هایی برای تبعید یهودیان به ماداگاسکار تدوین کرد که به نقشه ماداگاسکار معروف شد. البته این برنامه هیچ‌گاه عملی نشد.

طبیعت زیبای ماداگاسکار و حیات‌وحش کم‌نظیر آن سبب شده این کشور یکی از مقاصد پرطرفدار طبیعت‌گردان باشد. [گزارش تصویری از ماداگاسکار]
اولین رئیس‌جمهور ماداگاسکار «فیلیبرت سیرانانا» بود که پس از استقلال این کشور در سال 1959 به این پست رسید و تا سال 1972 در این پست ماند.
در ماداگاسکار دو مجلس وجود دارد: مجلس ملی و سنا. نخست‌وزیر رئیس کابینه است و سیستم قضایی مستقل از کابینه عمل می‌کند.
رئیس جمهور با رای مستقیم مردم برای دوره‌ای پنج ساله انتخاب می‌شود و دوره رئیس‌جمهوری‌اش می‌تواند تا دو بار تمدید شود.
مجلس ملی 160 عضو دارد که آنها هم برای دوره‌ای پنج ساله با رای مستقیم مردم انتخاب می‌شوند. آخرین انتخابات در این زمینه در سال 2007 برگزار شد. مجلس سنا 90 عضو دارد که دوره آنها 6 ساله است.

محصولات صادراتی این کشور شامل قهوه، وانیل، حلزون، شکر، لباس‌های پنبه‌ای، کرومیت و محصولات پتروشیمی است

هسته اصلی جمعیتی ماداگاسکار مالاگاشی نامیده می‌شود که ترکیبی از تیره‌های بانتو زبان آفریقا، تازیان و مالایایی‌ها هستند. مالایایی نام همگانی تیره‌های منطقهٔ هند شرقی (مالزی، فیلیپین و اندونزی) است.

جمعیت این کشور 19 میلیون و 448 هزار و 815 نفر است که میانگین سنی آنها 8/17 سال است. امید به زندگی در این کشور برای زنان 1/64 سال و برای مردان 23/60سال است.
52 درصد از مردم این کشور به ادیان بومی اعتقاد دارند، 41 درصد مسیحی و 7 درصد مسلمان هستند.
زبان‌های رسمی این کشور انگلیسی، فرانسه و مالاگاشی است.

ماداگاسکار به دلیل جدا بودن از خاک اصلی آفریقا دارای طبیعتی خاص و ویژه خود است که تقریبا نمی توان مشابه گیاهان و جانوران این جزیره را در نقاط دیگر جهان مشاهده کرد.

فرهنگ مردم و نژاد مردم ماداگاسکار که به آنها مالگاش می گویند نیزخاص این جزیره است. به همین دلیل ماداگاسکار به دنیایی جدا افتاده و در کره زمین شهرت دارد. ماداگاسکار، دنیایی متفاوت در کره زمین،وبخاطرهمین تنوع وبکربودن به"قاره هشتم"معروف است.

لمورها پستاندارانی هستند که از برگ و میوه درختان تغذیه کرده و نماد ماداگاسکار محسوب می شوند. گونه های مختلفی از لمورها از انواع کوچک و بزرگ در ماداگاسکار زندگی می کنند.

******************

آشنایي به ايالت "سند" پاكستان

 سند از قدیمی ترین قسمت شبه قاره هنداست.

طبق نظر مورخین در 2500 سال قبل از میلاد، "قوم آریا" که از اکناف آسیا به طرف ایران می‌آمدند، غالباً از سرحد "سند عظیم" و به عبارتی دیگر "هفت دریا" رد می‌شدند. "دریا" در "زبان اردو" به معنی "رودخانه" است و منظور از هفت دریا "پنج رودخانه عظیم پنجاب است به اضافه"، "رود سند" و "رود سرسوتی" که اکنون خشکیده است، می‌باشد.

"هیرس" دانشمند مسیحی، "واژه سند" را این چنین ریشه یابی می‌کند که "رود سند" (قبلاً سندهو) دریای سند بوده و تا مدتی که اقوام آریا در کنار آن بودند به نام سند (Sindh) تلفّط می‌کردند. تجّار و سیّاحان ایرانی آنرا "هند" تلفّظ می‌کردند که از آن هندوستان فعلی اشتقاق یافت، سپس سیاحان و جنگجویان رومی آنرا "اند" خوانده و رفته رفته به نام اندیا (India) شهرت یافت که همین هندوستان فعلی می‌باشد و در لغتنامه‌ها و فرهنگهای لاتینی نیز به همین شکل ثبت و تلفّظ گردید، ولی پس از تجزیه شبه‌قاره هند و استقلال پاکستان اسم آن را به بهارت (Baharat) تغییر دادند.

امّا تاریخ واقعی سند، از روابط آن سرزمین با ایران در عصر داریوش بزرگ (250 هجری قمری / 515 میلادی) آغاز می‌شود، یعنی از زمانی که سند در قلمرو ایران قرار گرفت.

مساحت کنونی استان سند 58821 میل مربع است و جمعیت آن متجاوز از 25 میلیون نفر می باشد. در شمال سند پنجاب، در غرب آن بلوچستان و در شرق و جنوب کشور هند قرار دارد. در جنوب غربی حدود 150 کیلومتر ساحل آن به دریای عمّان متصل است.

منطقه "سند" مشتمل بر شانزده شهر و چهارده شهرستان که در این جا به نام "ضلع" نامیده می‌شود، است:

          1. کراچی                         6. میرپور خاص                   11. لارکانه

          2. تهته (تته)                      7. سانگهر                         12. شكارپور

          3. بدین                             8. نواب شاه                      13. جیکب آباد

          4. متی                             9. نوشهرو فیروز                 14. سکهر

          5. حیدرآباد                        10. دادو                            15. خیرپور میرس

زبان مردم سند "سندی" است. هم چنان زبانهای سرائیکی و بلوچی نیز از قرنهای متوالی در این منطقه رواج داشته است. زبان سندی پنج لهجه دارد، زبان میمنها و مهاجرین کاتیاواری، "کچهی" نیز یکی از این لهجه هاست.

زبان اردو که زبان ملی پاکستان است، دومین زبان این استان به شمار می آید، در سند نسبت به سایر استانها، جمعیت شهر نشین بیشتر و سطح سواد نیز بالا تر است و خط سندی مشابه خط نسخ است.

زبان فارسی در عصر سومروها (1050- 1351 میلادی) وارد منطقه سند شد و در همین عصر در امور دفتری واداری و محافل علمی و ادبی جایگزین زبان عربی گردید (عده ای از مورخین ورود زبان فارسی را همزمان با ورود اسلام به این منطقه دانسته اند) اما چیزی که مسلم است، در عصر سومروها زبان فارسی گسترش روز افزون یافت، به نحوی که نویسندگان، تالیفات و تصانیف خود را به زبان فارسی     می نوشتند و شعرا نیز به همین زبان شعر می سرودند. اسامی چند تن از شعرای این عصر که به زبان فارسی شعر می‌گفتند در لابلای صفحات تاریخ به چشم می‌خورد مانند: "جام جونو"، "شیخ حماد جمالی"، "شیخ عیسی النگوتی"، "شیخ جهندوپاتنی"، "جام تودو مخدوم بلال" وغيره

همچنان از عصر سومروها سنگ نوشته هائی نیز به دست آمده که بیانگر این امر است که زبان فارسی، زبان رسمی، سند بوده و آن سنگ مزار شیخ حاجی ابوتراب (متوفی 872 هجری قمری) است.

شهر سند در ایام خلافت عبدالملک ابن مروان به لشکر حجاج ابن یوسف الثقفی و بفرمانداری محمد ابن قاسم الثقفی گشوده شد.مردمش مسلمان واز پیروان مذهب حنفی هستند.

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , ,

پاسخ دهید